Milnasipran ve sertralin'in ağrı ve inflamasyon üzerine etkisinin farklı iki modelle araştırılması
Investigation of milnacipran and sertraline's effect on inflammation and pain with two different models
  1. Tez No: 310200
  2. Yazar: MELİS NAZLI YANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. MURAT KESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Trisiklik antidepresan (TCA) ve selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) psikiyatrik hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. Antidepresan olarak klinikte kullanılan bu ilaçların aynı zamanda analjezik ve antiinflamatuar etkilerinin de olduğu hayvan ve insan çalışmalarında gösterilmiştir. Her iki gruptaki ilaçlar klinikte analjezik olarak öncelikle nöropatik ağrı tedavisinde tercih edilmektedir. Yapılan çalışmalarda hem noradrenalin hem de serotonin geri alımını inhibe eden ilaçların ağrıyı gidermede etkili olduğu halde antiinflamatuar etkileri konusunda aralarında farklılıklar gözlenmiştir.Bu çalışmada hem serotonin hem de noradrenalin geri alımını inhibe eden (SNRI) milnasipran ve selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) olan sertralin'in ağrı ve inflamasyon üzerine etkileri ve bu etkilerin mekanizmaları farklı iki model kullanılarak araştırıldı. Çalışmada ağrıyı değerlendirme yöntemi olarak tail-flick; inflamasyonu değerlendirme yöntemi olarak formalin testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Tricyclic antidepressant (TCA) and selective serotonin re-uptake inhibitors (SSRIs) are widely used drugs for the treatment of psychiatric disorders. Used clinically as an antidepressant and anti-inflammatory analgesic effects of these drugs are also shown in animal and human studies. Primarily as an analgesic drugs in the clinic in both groups are preferred in the treatment of neuropathic pain. The studies both noradrenaline and serotonin reuptake inhibitor antidepressants, although it is effective in relieving pain, anti-inflammatory effects have been observed in the differences between them.In this study both serotonin and noradrenaline re-uptake inhibitor (SNRI) milnacipran, and selective serotonin re-uptake inhibitor (SSRI) sertraline?s effect on inflammation and pain and the mechanisms of these effects was investigated by using two different models. In the study, tail-flick was used to assess pain and formalin test was used to assess inflammation.