Glioblastomlarda nöronal diferansiyasyon, EGFR aşırı ekspresyonu ve EGFR gen amplifikasyonunun birbirleriyle ve prognozla ilişkisi
Neuronal differentiation, egfr over-expression and EGFR gene amplification in glioblastomas and the relationship of these parameters between each other and prognosis
- Tez No: 310215
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İŞİSAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada primer glioblastomlarda (GB) nöronal diferansiyasyonun ve epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) aşırı ekspresyonunun/gen amplifikasyonunun ortaya konması ve bu parametrelerin birbirleriyle, yaş ve cinsiyetle, tümör yerleşimiyle, operasyon şekliyle, Ki-67 proliferasyon indeksiyle, tedavi modaliteleriyle ve sağkalım süresiyle olası ilişkilerini araştırmak amaçlanmaktadır.GEREÇ VE YÖNTEM: Elli iki primer GB olgusu nöronal diferansiyasyonun varlığını araştırmak amacıyla nörofilament proteini (NFP) ve sinaptofizin ile immunhistokimya (İHK) yöntemiyle boyanarak boyanma oranı ve şiddeti açısından skorlandırılmıştır. Bir diğer nöronal belirleyici olan nöronal nükleer antijen (Neu-N), aşikar tümöral hücrelerinde GFAP'la birlikte dual IHK yöntemiyle değerlendirilmiştir. Yine IHK yöntemiyle EGFR aşırı ekspresyonu ve Ki-67 proliferasyon indeksi saptanmış, ayrıca, dual EGFR-silver in situ hibridization (SISH)/ kromozom 7-chromogen in situ hibridization (CISH) yöntemiyle EGFR gen amplifikasyonu araştırılmıştır.BULGULAR: Yaşla sağkalım süresi arasında negatif korelasyon saptanırken (p=0.001), NFP-sinaptofizin (p=0.000) ; NFP-Neu-N (p=0.002); sinaptofizin-Neu-N (p=0.015) ekspresyonları arasında ve Neu-N ekspresyonu-EGFR amplifikasyonu (p=0.012); EGFR aşırı ekspresyonu-EGFR amplifikasyonu (p=0.001) ile EGFR amplifikasyonu-frontal lob yerleşimi (p=0.006) arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Ayrıca EGFR gen amplifikasyonu olan ve tümörü frontal lob yerleşimli hastalarda 18 aydan fazla sağkalım şansı daha fazla bulunmuştur (sırasıyla p=0.018 ve p=0.018). Nöronal diferansiyasyonla sağkalım arasında olduğu gibi, diğer parametrelerin de birbiriyle ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.SONUÇLAR: Bulgular EGFR gen amplifikasyonunun daha uzun sağkalımla ilişkili olabileceğini gösterirken, nöronal diferansisasyon ve sağkalım arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Neu-N ekspresyonu ile EGFR amplifikasyonu arasında ortaya konulan pozitif korelasyon ise sağkalım istatistiklerine yansımamış ve daha geniş serilerle yeni çalışmalar yapma gereğine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to state both neuronal differentiation and epidermal growth factor receptor (EGFR) over expression/amplification in primary glioblastomas (GB) and find out any relationship between these parameters, as well as with age and sex, tumor localization, method of operation, Ki-67 status, treatment modalities and survival.MATERIALS AND METHODS: Fifty-two primary glioblastoma cases were evaluated for neuronal differentiation by using neurofilament protein (NFP) and synaptophysin. Immunoreactivity was assessed by scoring the intensity of staining and ratio of the stained cells. Immunoreactivity for another neuronal marker, neuronal nuclear antigen (Neu-N) was reviewed in obviously tumoral cells together with glial fibrillary asidic protein (GFAP), by dual immunohistochemistry (IHC) method. Again with IHC, EGFR over-expression and Ki-67 status were stated. EGFR gene amplification was explored by dual EGFR- silver in situ hibridization (SISH)/ chromosome 7-chromogen in situ hibridization method.RESULTS: Negative correlation was found between age and survival (p=0.001), while expressions of NFP-synaptophysin (p=0.000); NFP-Neu-N (p=0.002); synaptophysin-Neu-N (p=0.015); Neu-N expression-EGFR amplification (p=0.012); EGFR over-expression-EGFR amplification (p=0.001) and EGFR amplification-frontal lobe localization (p=0.006) were pozitively correlated. Patients who received radiotherapy, chemotherapy and temozolamide together, were found to have a longer life-time than others received radiotherapy alone (p=0.006). Also, the probability to have a life-time more than 18 months were found significantly higher in patients showing EGFR amplification and suffering a frontal lobe tumor p=0.018, p= 0,018, respectively). No statistically significant relationship was found between either neuronal differentiation and survival or other parameters assessed.CONCLUSIONS: The results of the study highlight that long-term survival in primary GB may be related with EGFR amplification but not with neuronal differentiation. The stated correlation between Neu-N expression and EGFR amplification was not reflected to survival statistics and remains to be an issue for new and larger series.