Glioblastomlarda Rel-B (Rel-B proto-onkogeni, NF-κB alt birimi) ve tim-3 (T hücresi immünoglobulin ve müsin alanı içeren protein 3) expresyonlarının değerlendirilmesi
Assessment of Rel-B (Rel-B proto-oncogene, nf-kB subunit) and tim-3 (T cell immunoglobulin and mucin domain-containing protein 3) expressions in glioblastomas
  1. Tez No: 726537
  2. Yazar: FATİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 (%8.1)'i IDH-1 pozitif 99 glioblastom olgusunda Tim-3 ve Rel-B belirleyicilerinin klinikopatolojik verilerle ve birbirleriyle ilişkisini immünohistokimya yöntemiyle değerlendirmektir. Olguların genel sağkalım süresi (GS) 0-75 (medyan 5) ay, progresyonsuz sağkalım süresi (PS) 0-47 (medyan 4) ay arasında değişmekte idi. Tim-3 sadece tümör çevresindeki ve tümör içerisindeki immün hücrelerde (TİİH) eksprese olmuş olup, Rel-B ile sadece tümöral hücrelerde ekspresyon saptandı. Tim-3 immünreaktivite dansite skoru (İDS) IDH-1 pozitif vakalarda daha düşük seviyelerde (medyan 31,8), IDH-1 negatif vakalarda daha yüksek (medyan 158) seviyelerde saptandı (p=0,020). Yüksek Tim-3 İDS ve Rel-B pozitifliği arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmış olup (p=0,007), IDH-1 negatif kohortta neoadjuvan kemoterapi ve radyoterapi almayan hasta popülasyonunda Rel-B pozitif hastaların daha iyi GS ve PS ile ilişkili olduğu görüldü (sırasıyla p=0,009, p=0,008). Tim-3 ekspresyon yaygınlığı (>%12) tüm kohortta çok değişkenli analizde daha iyi PS'yi predikte eden bağımsız bir prognostik parametre iken, IDH-1 negatif kohortta tek değişkenli ve çok değişkenli analizlerde daha iyi GS ve PS ile ilişkili bağımsız bir prognostik faktör olarak bulunmuştur. Yüksek Tim-3 İDS tüm kohortta çok değişkenli analizde daha iyi GS ile ilişkili bağımsız bir prognostik parametre iken, IDH-1 negatif kohortta tek değişkenli analizde daha iyi GS ve PS'yi predikte eden prognostik bir parametre olarak bulunmuştur. Bulgular Tim-3'ün özellikle IDH-1 negatif glioblastomlu hastalarda iyi bir prognostik prediktör ve tedavi adayı, Rel-B'nin ise prognostik bir prediktör olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the relationship of Tim-3 and Rel-B markers with clinicopathological data and each other by immunohistochemistry method in 99 glioblastoma cases, 8 (8.1%) of which were IDH-1 positive. The overall survival time (OS) of the cases ranged from 0-75 (median 5) months, and the progression-free survival time (PS) ranged from 0-47 (median 4) months. Tim-3 was expressed only in immune cells around and inside the tumor (TIIC), and expression was detected only in tumoral cells with Rel-B. Tim-3 immunoreactivity density score (IDS) was found at lower levels (median 31.8) in IDH-1 positive cases and higher (median 158) in IDH-1 negative cases (p=0.020). A statistically significant correlation was found between high Tim-3 IDS and Rel-B positivity (p=0.007), and in the patient population who did not receive neoadjuvant chemotherapy and radiotherapy in the IDH-1 negative cohort, Rel-B positive patients were found to be associated with better GS and PS (p=0.009, p=0.008, respectively). The extent of Tim-3 expression (>12%) was found to be an independent prognostic parameter predicting better PS in multivariable analysis in the whole cohort and it was found to be an independent prognostic factor associated with better GS and PS in univariable and multivariable analyzes in the IDH-1 negative cohort. High Tim-3 IDS were an independent prognostic parameter associated with better GS in multivariable analysis in the whole cohort, and it was a prognostic parameter predicting better GS and PS in univariate analysis in the IDH-1 negative cohort. The findings support that Tim-3 may be a good prognostic predictor and treatment candidate, and Rel-B may be a prognostic predictor, especially in patients with IDH-1 negative glioblastoma.