Koroner by-pass cerrahisi geçiren hastalarda beta bloker kullanımının morbidite ve mortaliteye etkilerinin retrospektif olarak araştırılması
Beta bloker usage coronary by-pass surgery patients with retrospective investigation of the effects of morbidity and mortality
  1. Tez No: 310214
  2. Yazar: AHMET ASIM KOÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLÜN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
AmaçBeta blokerler, ß blokaj etkileri ile, kalp hızı, sistolik basınç ve ventriküler kontraktiliteyi azaltırlar. Koroner plak stabilizasyonunu sağlayıcı ve plak volümünü azaltıcı antiinflamatuar özelliklere de sahiptirler.Çalışmanın amacı, koroner baypas cerrahisi geçiren preoperatif dönemde beta bloker ajan kullanan ve beta bloker ajan kullanmayan hastalar arasında, operasyon sonrası bir ay ve bir yıl içinde görülen komplikasyonlar ve yaşam süreleri arasında fark olup olmadığını retrospektif araştırmaktır.Gereç ve YöntemKalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı kliniğinde koroner arter cerrahisi uygulanmış hastaların araştırma parametreleri mevcut hastane kayıtlarından elde edildi. Olgular operasyon öncesi kullandıkları beta blokerin tipine bakılmaksızın, beta bloker kullanıp kullanmadıklarına göre iki gruba ayrıldılar: Beta bloker kullanmakta olan olgular beta bloker grubuna (Grup B), beta bloker kullanmayan olgular kontrol grubuna (Grup K) dahil edildiler. Hastaların yaş, cinsiyet ,euroskore ,ejeksiyon fraksiyonu, yandaş hastalıkları, intraoperatif sıvı miktarı, intraoperatif inotrop ajan kullanımı, kross klemp süresi, cerrahi süre, postop inotrop ajan miktarı, postop 1 aylık morbidite, mortalite, 1 yıllık morbidite, mortaliteleri oranları ve nedenleri araştırıldı.BulgularGruplarda, hastaların karakteristik özellikleri benzerdi (p>0.05). Bir aylık morbidite oranı beta bloker grubunda ve kontrol grubunda benzer idi (sırası ile % 2.7 ve 2.1). Bir yıllık mortalite oranı ise beta bloker grubunda % 2.6, kontrol grubunda % 8.5 idi (p>0.05). Beta bloker grubunda birinci ayda en sık (% 2) gözlenen morbidite nedeni atriyal fibrilasyon idi. Ajitasyon- deliryum (% 2.5) ve sternum yara yeri enfeksiyonu (% 3.5) görülme oranları, istatstiksel anlamlı olmasa da beta bloker grubunda kontrol grubuna göre daha düşük idi(p).Sonuç olarak, bu çalışmada koroner arter cerrahisi geçiren olgularda beta blokerlerin operasyon öncesi kullanılıyor olması, olguların bir aylık ve bir yıllık mortalitesini değiştirmemiştir.
Özet (Çeviri)
ObjectiveBeta blockers has a decreasing effect on heart rate, systolic pressure and ventricular contractility through ß nerve blockage. On the other hand beta blockers also has stabilisating and volume decreasing effect on atherosclerotic plaques.The aim of this study is to retrospectively compare the complication rates and mortality differences between two group of CABG surgery patients with and without a history of beta blocker usage, in postoperative 1st month and 1st year.Material and MethodStudy parameters were obtained from patient files who has gone through CABG surgery in the department of cardiovascular surgery. The patients were divided in to two groups according to their beta blocker usage: patients who were on beta blocker were included in the beta blocker group (Group B), the patients who were not using beta blocker were included in to the control group (Group K). The patients were compared according to age, sex, euroscore, ejection fraction, proponent diseases, intraoperative fluid injection, intraoperative inotropic drug use, cross clemp time, time of surgery, postoperative inotropic drug use, mortality and morbidity in postoperative 1st month, mortality and morbidity in postoperative 1st year.ResultsCharacteristics of patients in both of the groups were similar (p>0.05). 1st month morbidity was similar in both the beta blocker and control group (% 2.7 and 2.1). 1st year mortality rate was % 2.6 in beta blocker group and % 8.5 in control group (p>0.05). In beta blocker group the major morbidity was atrial fibrilation (% 2). Agitation and delirium (% 2.5) and sternal wound infection (% 3.5) rates were lower in beta blocker group but the rates were not statisticaly significant.As a result we found out that preoperative beta blocker usage does not have an effect on postoperative 1st month and 1st year mortality and morbiditY.