Implementation of Johansen procedure in the estimation of demand for M1 and M2 using the Turkish data
Para talep fonksiyonunun Türkiye için Johansen metoduyla tahmin edilmesi
- Tez No: 31022
- Danışmanlar: PROF. DR. TOGAN SABİDEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET PARA TALEP FONKSİYONUNUN TÜRKİYE İÇİN JOHANSEN METODUYLA TAHMİN EDİLMESİ Emre ÖZDENÖREN Yüksek Lisans Tezi Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Sübidey TOGAN Ekim 1993, 60 Sayfa Bu çalışmada üç aylık veriler kullanılarak Türkiye için para talep fonksiyonu tahmin edilmiştir. Tahminlerin yapılmasında Johansen metodu kullanılmıştır ve tüm hesaplamalar Mİ ve M2 için tekrarlanmıştır. Johansen metodu kullanılarak yapılan tahminlerin sonucunda, hem Mİ hem M2 için, reel gelirlerin katsayısı pozitif ve paranın beklenen kaybının katsayısı negatif olarak bulunmuştur. Ayrıca, bazı doğrusal kısıtlamalar test edilmiştir. Bu testlerin sonuçlarına göre Tobin-Baumal modeli ve birim gelir esnekliği hipotezleri, hem Mİ hem de M2 için reddedilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IMPLEMENTATION OF JOHANSEN PROCEDURE IN THE ESTIMATION OF DEMAND FOR Ml AND M2 USING THE TURKISH DATA Emre ÖZDENÖREN MA in Economics Supervisor: Prof. Dr. Sübidey TOGAN October 1993, 60 pages This study aims at estimating the money demand function for Turkey using quarterly data. Estimation is done, for both Ml and M2, using Johansen procedure, which is a variate of the theory of cointegration. The results of the Johansen procedure shows that real income is positively and expected loss is negatively related with demand for Ml and M2. Also, some linear restrictions are tested, by restricting the money demand coefficients. The results of these tests show that Tobin-Baumal model and unit elasticity of income are rejected for both Ml and M2. Key Words : money demand, cointegration, level of integration, stationarity, Johansen procedure. ii