Sisplatin'in oluşturduğu testis hasarı üzerine kafeik asit fenetil ester'in koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation on the protective effect of caffeic acid phenethyl ester on testicular insult induced BY cisplatin
- Tez No: 473762
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN YAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Antikanserojen bir ilaç olan Sisplatin (CP), sıçan testislerinde spermatojenik seri hücrelerinde ve destek hücreleri olan Sertoli hücreleri ile Leydig hücrelerinde hasara yol açmaktadır. Bu hasarın ortadan kaldırılmasında koruyucu etkisiyle propolisin etken maddelerinden biri olan Kafeik Asit Fenetil Ester (CAPE)'in etkisini gözlemlemek amaçlandı. Tüm prosedürler etik kurallara uygun olacak şekilde gerçekleştirildi. Grup 1'e (kontrol grubu) (n=8) deney boyunca diğer gruplara uygulanan CAPE ve CP kadar izotonik salin (SF) solüsyonu intraperitoneal (i.p.), Grup 2'ye (n=10) deneyin 7. günü tek doz CP (7 mg/kg) i.p. olarak verildi. Grup 3'e (n=10) deneyin başlangıcından itibaren 12 gün boyunca günlük CAPE (10 µmol/kg/gün) i.p. ve 7. günde CP (7 mg/kg) tek doz i.p. olarak verildi. Grup 4'e (n=10) ise deneyin başlangıcından itibaren 12 gün boyunca günlük CAPE (10 µmol/kg/gün) i.p. olarak verildi. Deneyin 14. gününde sıçanlar xylazin ve ketamin anestezisi altında dekapite edilerek testisler alındı. Testislerden alınan kesitler hematoksilen - eozin ile boyanarak histolojik hasar belirlendi. Sıçanlardan elde edilen testis dokusunda Malondialdehyde (MDA), Katalaz (CAT) ve Süperoksit dismutaz (SOD) parametrelerine bakılarak, lipid peroksidasyon ürünü ve antioksidan enzim aktiviteleri tayin edildi. Tübüllerdeki hasarlanmanın derecesinin değerlendirilmesinde Johnsen Testiküler Biyopsi Skoru (JTBS) kullanıldı. Comet Assay tekniğiyle de testis dokusunda ve duktus epididimiste sperm hücre düzeyinde DNA hasarı saptandı ve miktarı belirlendi. Sonuç olarak tek doz CP uygulanması daha önceki çalışmalarda olduğu gibi sıçan testis dokusunda hasar oluşturmuştur. Sıçan testis dokusunda oluşan bu hasarın CAPE ile düzeltilebileceği gösterilmiştir. Ancak CP olmaksızın yalnızca CAPE uygulanması da testis dokusunda hasar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
An anticancer drug, cisplatin (CP), causes damage to spermatogenic serial cells in rat testis and Leydig cells and Sertoli cells which have sustenacular cells. It was aimed to observe the effect of Caffeic Acid Phenethyl Ester (CAPE), which is one of the active ingredients of propolis with its protective effect to eliminate this damage. All procedures were carried out in accordance with ethical rules. Group 1 (control group) (n= 8) was given isotonic saline solution (SF) intraperitoneal (i.p.) during the experiment and Group 2 (n=10) was given a single dose of CP (7 mg/kg) i. p. on the 7th day of the experiment. Group 3 (n=10) was given (10 µmol/kg/day) CAPE i p. for 12 days from the beginning of the experiment and CP (7 mg/kg) was given on 7th day as a single dose. Group 4 (n= 10) was given (10 µmol/kg/day) CAPE i.p. daily for 12 days from the beginning of the experiment. On the 14th day of the experiment, rats were decapitated under xylazine and ketamine anesthesia and testes were taken. Sections taken from testes were stained with hematoxylin - eosin and histological damage was determined. Lipid peroxidation product and antioxidant enzyme activities were determined by examining the parameters of Malondialdehyde (MDA), Catalase (CAT) and Superoxide dismutase (SOD) in the testis tissues obtained from rats. The Johnsen Testicular Biopsy Score (JTBS) was used to assess the extent of damage to the tubules. DNA damage was detected using in the Comet Assay technique testis tissue and the amount of DNA damage in the sperm cell was determined in the ductus epididymis. As a result, single dose CP administration caused a damage to the testicular tissue of in rats as it has been seen in previous studies. It has been shown that the damage in the CP-administered testes can be decreased by CAPE application. However, only the implementation of CAPE without CP causes relatively damage to testicular tissue.