Bilgisayar destekli öğretimde bilgisayarla bireysel, homojen ikili ve heterojen ikili olarak çalışan öğrencilerin erişilerine ve bilgisayara yönelik tutumlara etkisi
- Tez No: 31021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEN MANİRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada Bilgisayar Destekli öğretimde bilgisayarla Bireysel, Homojen İkili ve Heterojen ikili grupla çalışmanın öğrencilerin erişilerine ve bilgisayara yönelik tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada deneysel yöntem kullanılmıştır. Deney sırasında, deneklere Ortaokul II. sınıf Matematik dersinin“Doğrular”ünitesi için hazırlanmış birebir yazılım programı uygulanmıştır.Uygulama sırasında, Bireysel, Homojen ikili ve Heterojen ikili olmak üzere üç değişik deney grubu oluşturulmuştur. Geleneksel öğretim gören grup (sınıf) ise, kontrol grubu olarak seçilmiştir. Araştırmanın birinci denencesinde, bilgisayarla Birey sel, Homojen ikili ve Heterojen ikili olarak çalışan öğrencilerin erişilerini, ikinci denencede ise, öğrencilerin bilgisayara yönelik tutumlarını tespit etmek amaçlanmıştır. Bilgisayar Destekli öğretimde. Bireysel Homojen îkili ve Heterojen îkili olarak çalışan grupların erişileri ve heterojen grubun erişisi ile diğer grupların erişileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur Bu da bilgisayar destekli öğretimde çalışmaların heterojen ve homojen grup şeklinde olması gerektiğini göstermektedirdiğer grupların erişilerinden farklı olmasının nedeni olarak öğrencilerin birbirleriyle etkileşimde bulunmalarıyla açıklayabiliriz. Grupların bilgisayara yönelik tutumlarında, Bireysel, Homojen îkili ve heterojen İkili gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. öğrencilerin tutumlarına bakıldığında teknolojik gelişmenin ürünü olan bilgisayarların eğitim alanında da uygulanması konusunda olumlu tutum geliştirdikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study investigates in the computer assisted inst ruction, the effects of studies with computer by the indivi duals, homogenious pairs and heterogenious pairs on the achi- vement of students and their attitudes towards computer. The experimental method has been used in the investiga tion. During the experiment a one-to-one software program prepared for the topic,“lines”in mathematics lesson in the second year of the Secondary School was applied to the sub subjects. During the application three different experiment groups, namely individuals, homogenious pairs, and heteroge nious pairs were established. The group that is being instruc ted in a traditional way (i.e. the class) was chosen as the control group. In the first hypothesis of the investigation, the deter mination of the achivements of the students studying as indi viduals, homogenious groups, and heterogenious groups and in the second hypothesis the determination of students' attitu des toward the use of computers in education was aimed. In the computer assisted instruction a statistically meaningful difference has been found between the achivements of individuals, homogenious pairs and heterogenious pairs on one hand and between the achivements of the heterogenious groups and the achivements of the other groups on the other IIIhand. This shows that the studies in computer assisted inst ruction should be made in the form of heterogenious and homo- genious groups. Furtheremore, the reason why the achivements of heterogenious and homogenious groups are better than those of the other groups can be accounted for by the interaction of the students with each others. In terms of the groups' attitude towards computer no statistically meaningful difference has been found between the individuals, homogenious pairs and heterogenious pairs. In terms of the students' attitude towards computer it can be concluded that they have developed a positive attitude towards the use of computer as a product of technologic development in the education. IV