Uzaktan müşteri edinimi uygulamasının katılım ve mevduat bankalarının sektörel bilgilerine etkisi
The impact of remote customer onboarding applications on the sectoral information of participation and deposit banks
- Tez No: 937569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde teknoloji ve dijitalleşme, yaşamın her alanında olduğu gibi bankacılık sektöründe de hızlı bir dönüşüm yaratmaktadır. Bankalar, operasyonel maliyetleri azaltmak, iş süreçlerini daha verimli hale getirmek ve müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla dijitalleşmeye yönelik yatırımlarını artırmaktadır. Dijital dönüşümün en çarpıcı uygulamalarından biri ise uzaktan müşteri edinimi sürecidir. Bu yenilikçi yaklaşım sayesinde, müşteriler artık banka şubesine gitme gerekliliği olmaksızın, dijital kanallar üzerinden tüm işlemleri kolaylıkla tamamlayarak bir bankanın müşterisi olabilmektedir. Böylece, geleneksel bankacılık anlayışı yerini daha hızlı, daha erişilebilir ve daha kullanıcı dostu bir sisteme bırakmaktadır. Bu çalışma, dijitalleşme sürecinin bankacılık sektöründeki en önemli yansımalarından biri olan uzaktan müşteri edinimi uygulamasının bankalar açısından sağladığı faydaları ele almaktadır. Bu bağlamda, katılım ve mevduat bankalarının sektörel bilgileri doğrultusunda, uzaktan müşteri ediniminin operasyonel verimlilik, maliyet yönetimi ve müşteri deneyimi üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Ayrıca, uzaktan müşteri ediniminin bankacılık sektöründeki uzun dönemli etkilerini ve bu etkilerin doğrusal ilişkilerini incelemek amacıyla Johansen eşbütünleşme analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, uzaktan müşteri edinimi uygulamasının bankaların performansı üzerindeki kalıcı etkilerini ortaya koyarak çalışmaya bilimsel bir derinlik kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, technology and digitalization are driving rapid transformations across all areas of life, including the banking sector. Banks are increasingly investing in digitalization to reduce operational costs, streamline business processes, and enhance customer satisfaction. One of the most striking implementations of this digital transformation is the remote customer onboarding process. Through this innovative approach, customers can now complete all necessary procedures online via digital channels without the need to visit a physical branch. Consequently, traditional banking practices are being replaced by faster, more accessible, and customer-friendly systems. This study examines the benefits of remote customer onboarding, one of the most significant outcomes of digitalization in the banking sector, from the perspective of banks. In this context, the impacts of remote customer onboarding on operational efficiency, cost management, and customer experience are analyzed in detail based on the sectoral data of participation and deposit banks. Furthermore, the Johansen cointegration analysis method is employed to investigate the long-term effects of remote customer onboarding in the banking sector and the linear relationships of these effects. This method provides scientific depth to the study by revealing the enduring impacts of remote customer onboarding on the performance of banks.