Kronik böbrek yetersizliği olan çocuklarda vücut kompozisyon monitörü ile belirlenen sıvı yükünün diyaliz öncesi ve sonrası kalp üzerine etkilerinin bnp düzeyleri ve doku doppler ile değerlendirilmesi
Assesment cardiac effects of overhydration measured by body composition monitor with bnp levels and tissue doppler echocardiography before and after hemodialysis in children with chronic renal failure
  1. Tez No: 310238
  2. Yazar: ALEV KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Kronik Böbrek Yetersizliği nedeniyle hemodiyaliz programında olan hastaların vücut kompozisyon monitörü ile diyaliz öncesi sıvı yükünün hesaplanarak uygun ultrafiltrasyon miktarının hesaplanması, böylece kardiyovasküler risk faktörlerinden hipervoleminin, hipertansiyonun önlenmesi planlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kronik Böbrek Yetersizliği nedeniyle takip edilen 24 hemodiyaliz hastası alındı. Hastaların bazal serum üre, kreatinin, eGFR, kalsiyum, fosfor, PTH, hemoglobin, albümin düzeyleri çalışıldı. Hemodiyalizden önce ve sonra vücut ağırlıkları, kan basınçları ölçüldü. Vücut kompozisyon monitörü ile sıvı yükleri, ekstrasellüler sıvı miktarları kaydedildi, NTproBNP düzeyleri çalışıldı. Hemodiyaliz öncesi ve sonrası ekokardiyografi ve doku Doppler inceleme yapıldı.Bulgular: Diyaliz öncesi ve sonrası NTproBNP düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Restriktif tip diyastolik fonksiyon bozukluğunda NTproBNP düzeyleri anlamlı olarak yüksek saptandı. Hemodiyaliz sırasında 9 hastada (% 38) hipotansiyon gelişti. Diyaliz sırasında hipotansiyon gelişen ve gelişmeyen hastaların ekokardiyografi bulguları, NTproBNP düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Diyaliz öncesi ve sonrası ekokardiyografi bulguları karşılaştırıldığında Mitral E/A oranında azalma olduğu, DD ekokardiyografi ölçümlerinde değişiklik olmadığı, sıvı yükünden etkilenmediği görüldü. PD MPİ ve DD MPİ ölçümlerine göre kardiyak fonksiyon bozukluğu olan hastaların SVKİ değerleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı.Hemodiyaliz sırasında kilo değişimi 2,5kg'dan fazla olan hastaların PD MPİ ölçümleri istatistiksel olarak daha yüksek saptandı.Sonuç: KBH erken evrelerinden itibaren kalbin sistolik fonksiyonu korunmuştur ancak değişik derecelerde diyastolik fonksiyon bozukluğu eşlik edebilir. Özellikle hemodiyaliz hastalarında sıvı ve basınç yüküne bağlı olarak rölatif duvar kalınlığı ve sol ventrikül kitle indeksi artmıştır. Kardiyak geometri hastaların çoğunda bozulmuştur, en sık konsantrik hipertrofi görülür. Sıvı ön yüküne bağlı olarak yükten etkilenmeyen DD ölçümlerinin kullanılması kalbin global ve bölgesel fonksiyonlarının daha doğru değerlendirilebilmesine olanak sağlar. Hemodiyaliz hastalarında NTproBNP sistolik ve diyastolik fonksiyon bozukluğunu erken evrelerden itibaren yansıtabilen yararlı bir parametredir. Vücut kompozisyon monitörü ile ekstrasellüler sıvı hacmi ve diyaliz öncesi sıvı yükü belirlenmesi, kuru ağırlığına göre ayarlanacak olan ultrafiltre edilecek sıvı miktarının belirlenmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to evaluate predialysis overhydration status measured by body composition monitor, then calculate the optimal ultrafiltration volume for preventing major cardiovascular risk factors, hypervolemia and hypertension in children with chronic renal failure.Material and Method: We examined 24 hemodialysis in children with chronic renal failure. Baseline urinary creatinine, eGFR, calcium, phosphorus, PTH, haemoglobin and albumin levels were measured. Body weights and blood pressures were measured before and after hemodialysis session. Overhydration status and extracellular liquid volume measured by body composition monitor and ultrafiltration volume determined through dry weight were recorded. The conventional echocardiographic study and also Tissue Doppler echocardiography were performed and NTproBNP levels were measured before and after hemodialysis.Results: There were no statistical difference between pre- and postdialysis NTproBNP levels. NTproBNP levels were statistically higher with restrictive type diastolic dysfunction. In the course of hemodialysis hypotension occured in 38 % of the patients. There were no statistical difference at the echocardiographic findings, NTproBNP levels between the patients that hypotension occurred and didn?t occur. Mitral inflow E/A ratio decreased after hemodialysis, nevertheless mitral annular E/É ratio, MPI determined by Pulse Wave Doppler, left and right ventricular MPI?s determined by Tissue Doppler were not changed significantly with overhydration. There was a positive correlation between weight loss upwards of 2,5 kilograms during hemodialysis and MPI determined by Pulse Wave Doppler echocardiography.Conclusion : Diastolic dysfunction with normal systolic function is determined even in early stages of CRD. Overhydration and pressure loads increase relative wall thickness and left ventricular mass index in hemodialysis patients. Cardiac geometry changes is determined almost all patients with the most frequently consantric hypertrophy pattern. Tissue Doppler echocardiography measurements make proper determination of global and regional cardiac function with the overhydrated patient. NTproBNP is an important indicator of systolic and diastolic dysfunction even in early stages of CRD. Body composition monitor should be used for measuring exracellular liquid volume, predialysis overload setting and setting the optimal ultrafiltration volume.