Aydın merkez İlköğretim okulları öğrencilerinde hipermobilite prevalansının belirlenmesi
Prevalence of hypermobility among elementary students in aydin city center
- Tez No: 310253
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞENDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Mayıs 2009-Haziran 2010 tarihleri arasında Aydın merkezindeki ilköğretim okullarında öğrenim gören çocukların hipermobilite prevelansını belirlemektir.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma kesitsel analitik tipte olup,çok aşamalı küme örnekleme yöntemi kullanılarak tespit edilen 1515 öğrenci (781kız, 734 erkek ) araştırmaya dahil edildi. Bu öğrenciler Beighton kriterlerine göre hipermobilite açısından tarandı. Beighton tanı ölçütlerinde 4 sınır değerinin üzerindeki çocuklar hipermobil olarak kabul edildiler.BULGULAR: Aydın merkez ilköğretim okulu öğrencilerinde yapılan çalışmada hipermobilite sıklığı % 27,1 olarak hesaplandı. Ortalama Beighton skoru 2.11±2.50 idi. Kızların %27,5 sinde, erkeklerin %26,7sinde hipermobilite tespit edildi. Cinsiyet ve hipermobilite prevalansı arasındaki ilişki anlamlı bulunmadı. 10 yaş ve altındaki yaş grubunda beighton skoru ortalama 2,69±2.74 iken, 11 yaş ve üstünde Beighton ortalama skoru 1,56±2.12 olarak tespit edildi. Yaşla Beighton skoru arasında negatif yönde, orta derecede anlamlı bir ilişki bulundu. Çalışmada hipermobil olduğu belirlenen kişiler arasında en fazla hipermobilite saptanan bölgeler sırasıyla el bilekleri (%93,9), 5.MKF ler ( %87,1), dirsekler (%80,3) , dizler (%34,1) ve lomber bölge (%8) olarak bulundu.SONUÇ: Ülkemizde çocuklarda hipermobilite prevalansını belirlemek için yapılan çalışma sayısı yetersizdir. Bu konuda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Hipermobilite kas iskelet sistemine zemin hazırlamaktadır. Bu bağlamda hipermobilitenin güncelliğinin ve farkındalığının arttırılması gerekmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Hipermobilite, prevelans, Beighton skoru
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The objective of this study is determining the prevalence of hypermobility among elementary students in Aydın city center during period of May 2009-June 2010.MATERIALS AND METHODS: This cross-sectional study included 1515 elementary students (781 females and 734 males) who were chosen according to multi-stage cluster sampling. They were evaluated for hypermobility according to Beighton criteria. The students with Beighton score ? 4 accepted as hypermobile.RESULTS: In the study among elementary students in the center of Aydin, the prevalence of hypermobility is calculated as 27,1%. The average score of Beighton is 2.11±2.50. Results of the study show that the rate of hypermobility is 27,5% for females and 26,7% for males. There is no significant correlation between gender and the prevalence of hypermobility. The average Beighton score of the children 10 and under 10 years of age is found 2.69 ± 2.74, and the mean score of the children 11 and over 11 years of age is found 1.56 ± 2.12. There was a significant negative correlation is found between age and Beighton score. Results of the study show that the areas where hypermobility is found the most are, wrists (93,9%), 5.MKF s (87,1%), elbows (80,3%), knees (34,1%) and lumbar area (8%) respectively.CONCLUSION: There are limited studies that determine the prevalence of hypermobility among children in our country. More comprehensive studies are needed in this field. As hypermobility provides basis for musculoskeletal system problems, awareness and actuality about hypermobility should be encouraged.KEY WORDS:Hipermobility , prevalance, Beighton score,