Fetal anomali veya intrauterin ölü fetüs nedeniyle tıbbi tahliye yapılan hastalarda posttravmatik stres durumunun değerlendirilmesi
The evaluation of posttraumatic stress findings of mothers in which a pregnancy following the diagnosis of a fetal abnormality or an intrauterine fetal demise was terminated
- Tez No: 310252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT ALPER TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Gebelikteki tanı ve görüntüleme teknolojisinin ilerlemesiyle daha fazla sayıda gebe ve eşi, 2. veya 3. trimesterden sonra gebelik sonlandırılması kararıyla karşı karşıya kalmaktadır. Gebelik sonlandırılması sonrası hastaların deneyimlerini ve posttravmatik stres bulgularını araştıran çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada fetal anomali veya intrauterin ölü fetüs nedeniyle gebelik sonlandırılması yapılan hastalarda posttravmatik stres bulgularının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Ocak 2008 ve Temmuz 2010 tarihleri arasında, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda fetal anomali veya intrauterin ölü fetüs nedeniyle 20. gestasyonel haftadan daha büyük gebeliği sonlandırılmış hastaların verilerine Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kayıtlarından ulaşıldı. Bu hastalarla Mart 2010 ve Ağustos 2010 tarihleri arasında görüşülerek, hastalara Beck Depresyon Envanteri (BDE), Klinisyen Tarafından Uygulanan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği (CAPS) ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI-II) uygulandı. 28'i fetal anomali, 40'ı intrauterin ölü fetüs nedeniyle gebeliği sonlandırılmış toplam 68 hasta çalışmaya dahil edildi.Bulgular: Fetal anomali nedeniyle gebeliği sonlandırılmış hastalarla intrauterin ölü fetüs nedeniyle gebeliği sonlandırılmış hastaların posttravmatik stres bulguları benzerdi. Her iki gruptan da, benzer ölçek puanları elde edildi. Fetal anomali ve intrauterin ölü fetüs gruplarında posttravmatik stres bozukluk ölçek puanları sırasıyla; Beck Depresyon Envanteri (BDE): 15.07 ± 11.16 ve 13.80 ± 6.48, Klinisyen Tarafından Uygulanan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği (CAPS): 6.43 ± 3.08 ve 6.85 ± 5.46, Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI-II): 46.07 ± 4.02 ve 49.03 ± 3.56 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET: The evaluation of posttraumatic stress findings of mothers in which a pregnancy following the diagnosis of a fetal abnormality or an intrauterine fetal demise was terminatedBACKGROUND: With increasing technology for screening and diagnostic testing in pregnancy, many more pregnant women and couples are faced with decisions to terminate their pregnancy after the second or third trimester of pregnancy. There is scarce research on people's experiences and posttraumatic stress findings of decisions they face following their termination. OBJECTIVES: To compare the experiences and posttraumatic stress findings of decisions that mothers face in the aftermath of ending a pregnancy following diagnosis of a serious fetal abnormality or an intrauterine fetal demise. SETTINGS: Participants were recruited through the archive of the Adnan Menderes University Hospital birth database (including the years 2008, 2009 and 2010) and interviewed between March 2010 and August 2010. PARTICIPANTS: Sixtyeight individual mothers who ended a pregnancy following diagnosis of fetal abnormality (28 mothers) or an intrauterine fetal demise (40 mothers).RESULTS: Mothers who had experienced the ending of a pregnancy following diagnosis of fetal abnormality or an intrauterine fetal demise described similar experiences. Facing painful decisions consequent upon their decision to terminate the pregnancy resulted in similar posttraumatic stress disorder scales. The mean results of the posttraumatic stress disorder scales for the fetal abnormality or an intrauterine fetal demise groups were asfollows: Beck Depression Inventory (BDI) 15.07 ± 11.16 and 13.80 ± 6.48; Clinician-Administered Posttraumatic Stres Disorder Scale (CAPS) 6.43 ± 3.08 and 6.85 ± 5.46; and State-Trait Anxiety Inventory (STAI) 46.07 ± 4.02 and 49.03 ± 3.56, respectively.