Silostazol ve pentoksifilinin hipoksik ve normoksik koşullarda in vitro ortamda rat aortası endotel fonksiyonları üzerindeki etkileri
The effects of silostazole and pentoxifilina medicine on rat aorta endothelial functions in vitro with hypoxic and normoxic conditions
- Tez No: 447320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç Dolaşım bozukluğu ile karakterize pek çok hastalığın patofizyolojisinde vazokonstriksiyon ve buna bağlı meydana gelen perfüzyon bozukluklarının neden olduğu sonuçlar yer almaktadır. Endotelden salınan mediatörler, bu mediatörlerin salınımında meydana gelen bozukluklar periferik arter hastalığı gelişmesinde rol oynamaktadır. Pentoksifilin ve silostazol sahip oldukları vazodiladatör ve antikoagülan etkilerinden dolayı iskemik hastalıklarda, periferik arter hastalıkların ve sepsis gibi pek çok geniş alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada silostazol ve pentoksifilinin ratlarda in-vitro ortamda kasılma yanıtlarına olan etkileri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda ağırlığı 350-450 mg. olan erkek Sprague-Dawley cinsi 48 rat kullanıldı. Ratlar 6 gruba ayrıldı. Her bir aort segmenti yaklaşık 3 mm'lik bir ring halinde kesildi. Krebs solusyonuna zaman geçirilmeden asıldı İki çengelin üstte olanı transducer'a bağlanarak mg olarak kasılmaları ölçüldü. Daha sonra her bir aort ringi için standart Equilibrium evresi uygulandı. Normoksik koşulda karbojenize krebs solusyonunda halkaların 8 tanesi herhangi bir ilaç eklenmeden kasılma ve gevşeme eğrilerine bakıldı , 8 tane halkaya bu ortamda silostazol eklenerek , 8 tane halkaya bu ortama pentoksifilin eklenerek 20 şer dakika beklenerek kasılma gevşeme yanıtlarına bakıldı. Hipoksik koşulda 24 halka 20 dakika bekletildikten sonra karbojenize krebs solusyonunda halkaların 8 tanesi herhangi bir ilaç eklenmeden kasılma ve gevşeme eğrilerine bakıldı, 8 tane halkaya bu ortamda silostazol eklenerek, 8 tane halkaya bu ortama pentoksifilin eklenerek 20 şer dakika beklenerek kasılma gevşeme yanıtlarına bakıldı. Bulgular Normoksik ortamda asılan aort halkalarında pentoksifilin ve silostazol verilen gruplarda gevşeme yanıtı alındı. Yapılan Kruskal – Wallis test ile endotel üzerinde normoksik ortamda silostazol ile gevşeme yanıtı p: 0.044 (p0.05 ) anlamlı saptanmadı. Hipoksik ortamda silostazolün endotel üzerindeki kasılma yanıtı p: 0,214 (p>0.5 ) anlamsız olarak saptandı. Hipoksik ortamda endotel üzerinde pentoksifilin ile görülen kasılma yanıtı p:0.000 (p< 0.05) anlamlı olarak saptandı. Normoksik ortamda bakılan aort halkalarında NO değerinde silostazol verilen halkalarda NO değeri normoksik ortamdaki halkalara göre düşük saptandı. Silostazol verilen gruptaki bu NO değerindeki düşme anlamlı olarak saptandı. Hipoksik ortamda pentoksilin verilen gruptaki aort halkalarında NO değerinde artma saptandı ve bu artma anlamlı olarak bulundu. Sonuç Çalışmamızda normoksik ortamda silostazol ve pentoksifilin verilen her iki gruptada gevşeme yanıtı alındı.
Özet (Çeviri)
Aım The results of vasoconstriction in the pathophysiology of many diseases characterized by circulatory disturbances and consequent perfusion defects due to this disorder. Endothelium-releasing mediators, disorders that occur in the release of these mediators play a role in the development of peripheral artery disease. Because of the vasodilators and anticoagulant effects they have, pentoxifylline and cilostazol are used in a wide range of ischemic diseases, including peripheral arterial diseases and sepsis. In this study, the effects of cilostazol and pentoxifylline on contractile responses in vitro in rats were evaluated. Materıals And Method The weight of our study is 350-450 mg. 48 male Sprague-Dawley rats were used. The rats were divided into 6 groups. Each aortic segment was cut into a 3 mm ring. The Krebs solution was suspended without time. The two hooks were attached to the transducer at the top to measure the contractions in mg. The standard Equilibrium phase was then applied to each aortic ring. In normoxic condition, 8 of the rings were examined for contraction and relaxation curves without adding any drug. Cilostazol was added to the 8 rings in this ring and the relaxation responses of the rings were evaluated by adding 20% of the pentoxifylline to 8 rings. Twenty-four rings in hypoxic condition were allowed to stand for 20 minutes, then 8 of the rings were examined for contraction and relaxation curves without the addition of any drug. Cilostazol was added to the 8 rings in this carbonized krebs solution and the relaxation responses were evaluated by adding 20 pounds of pentoxifylline to 8 rings. Results Relaxation responses were obtained in groups of pentoxifylline and cilostazol in the aortic rings hanging in normoxic environment. In the normoxic medium on the endothelium, the relaxation response with cilostazol was significantly (p: 0.044) (p 0.05). In the hypoxic 34 environment, the response of the cilostazol on the endothelium was p: 0.214 (p> 0.5).