Hemiparetik serebral palsili çocuklarda tüm vücut vibrasyonunun spastisite ve motor performans üzerine kısa ve uzun dönem etkisi
Short and long-term effects of whole body vibration on spasticity and motor performance in children with hemiparetic cerebral palsy
  1. Tez No: 617540
  2. Yazar: FATİH TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KAVLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, konvansiyonel fizyoterapi uygulamalarına ek olarak Tüm Vücut Vibrasyonu tedavisi uygulanan hemiparetik Serebral Palsili çocuklarda, bu tedavinin spastisite ve motor performans üzerine kısa ve uzun dönem etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Denizli Yağmur Çocukları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde konvansiyonel fizyoterapi gören 26 olgu dâhil edildi. Olguların tedavi ve kontrol grubuna randomizasyonu yapıldı. Çalışma 11'i tedavi, 11'i de kontrol grubunda olmak üzere toplam 22 olguyla tamamlandı. Olgular çalışmanın başlangıcında Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi, Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88, LEGSystm Spatio-Temporal Yürüme Analizi cihazı, SportKAT 550 Portatif Bilgisayarlı Kinestetik Denge Cihazı ve Modifiye Ashworth Skalası ile değerlendirildi. Ardından tedavi grubundaki olgulara Compex-Winplatetm cihazı ile 8 hafta, haftada 3 kez, günde 15 dakikalık tek seans halinde Tüm Vücut Vibrasyonu uygulandı. Tedavi sürecinin sonunda tüm olgular tekrar değerlendirildi. Tedavi sürecinin sonlanmasından sonra geçen 12 haftanın ardından tüm olgular tekrar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the short and long-term effects of Whole Body Vibration therapy on spasticity and motor performance in children with hemiparetic cerebral palsy in addition to conventional physiotherapy. Twenty-six patients undergoing conventional physiotherapy in Denizli Yağmur Çocukları Special Education and Rehabilitation Center were included in the study. The patients were randomized to the treatment and control groups. The study was completed with a total of 22 cases, 11 of whom were in the treatment group and 11 in the control group. Registration forms were filled in for all the cases. At the beginning of the study, the cases were evaluated with Gross Motor Function Classification System, Gross Motor Function Measure-88, LEGSystm Spatio-Temporal Gait Analyzer, SportKAT 550 Portable Computerized Kinesthetic Balance Device and Modified Ashworth Scale. The cases in the treatment group were then treated with Compex-Winplatetm for 8 weeks, 3 times a week, 15 minutes a day in one session. All cases were reevaluated at the end of the treatment period. All cases were reevaluated after 12 weeks after the end of the treatment period.