Sıçanlarda TNBS ile oluşturulan deneysel kolit modelinde salvia officinalis'in etkileri
The effects of salvia officinalis in TNBS-induced experimental colitis model in rats
  1. Tez No: 310274
  2. Yazar: FİLİZ GÖKALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN DOST
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda TNBS ile kolit oluşturulduktan sonra kolit hasarı üzerine Salvia officinalis'in etkilerini araştırmaktır.Yöntem: 110 adet sağlıklı genç erkek Wistar Albino cinsi sıçan randomize olarak 11 gruba ayrıldı. Kontrol grubu , Kolit grubu (Tedavi verilmeyen grup, üç günlük), Susam yağı grubu (üç günlük, SY-3), 0.5 mg/kg Salvia officinalis ekstresi grubu ( üç günlük, 0.5 SO-3), 5 mg /kg SO ekstresi grubu ( üç günlük, 5 SO-3), 50 mg/kg SO ekstresi grubu ( üç günlük, 50 SO-3), Kolit grubu (Tedavi verilmeyen grup, yedi günlük), Susam yağı grubu ( yedi günlük, SY-7), 0.5 mg/kg SO ekstresi grubu (yedi günlük, 0.5 SO-7), 5 mg/kg SO ekstresi grubu (yedi günlük, 5 SO-7), 50 mg/kg SO ekstresi grubu (yedi günlük, 50 SO-7). Hayvanlar kolit uygulanmasından yaklaşık 12 saat önce aç bırakıldılar. Çalışma günü barsakları boşaltılarak, Ketamin (50 mg/kg) ve Ksilazin (5 mg/kg) anestezisi altında, rektumdan kolona doğru (sekiz cm girilerek) polietilen kateter yerleştirildi. Kateter aracılığı ile % 37'lik etanol içinde çözünmüş 25 mg 2,4,6-trinitrobenzen sülfonik asit (TNBS) içeren solüsyondan 0.8 ml uygulanarak kolit oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Objectives: The present study was aimed at investigating the effects of Salvia officinalis on damage produced following TNBS -induced colitis in ratsDesign: 110 healthy young male albino Wistar rats were randomly divided into 11 groups: control group, colitis group (for three days), sesame oil group (for three days, SY-3), 0.5 mg/kg Salvia officinalis extract group ( for three days, 0.5 SO-3), 5mg/kg SO extract group ( for three days, 5 SO-3), 50mg/kg SO extract group ( for three days, 50 SO-3), colitis group ( for seven days), sesame oil group ( for seven days, SY-7), 0.5 mg/kg SO extract group (for seven days , 0.5 SO-7), 5mg/kg SO extract group (for seven days , 5 SO-7), 50 mg/kg SO extract group (for seven days, 50 SO-7). The rats were starved 12 hours before the induction of colitis. polyethylene catheters were inserted through the rectum into the colon, under ketamine (50mg/kg) and Xylazine (5mg/kg) anaesthesia , with the bowel being empty. Injecting via a catheter 0.8 ml of 25 mg of TBNS solution dissolved in 37% ethanol, colitis was induced. On the third and seventh days of the induction, the rats were sacrified and the samples of the colonic tissues were obtained. The levels of malonyl-dialdehyde (MDA), and the activities of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), nitric oxide (NO), myeloperoxidase (MPO), glutathione reductase (GR), and glutathione peroxidase (GSH-Px) were measured in colonic tissues.Results: Macroscopic improvement occurred on the seventh day in those groups receiving liquid extract of 0.5 mg/kg and 50 mg/kg Salvia officinalis ( p< 0.05). On the third day, the levels of NO were found to be significantly lower in the groups receiving liquid extract of 0.5mg/kg and 5mg/kg Salvia officinalis than those in the colitis control groups (p< 0.05).