60 yaş ve üstü osteoporotik kırıklı olgularda osteoporoz farkındalığı
Osteoporosis awareness has been investigated in 60 years of age and over cases with osteoporotic fracture
- Tez No: 310275
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALPARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda 60 yaş ve üstü osteoporotik kırıklı olgularda osteoporoz farkındalığını ve bu farkındalığı etkileyen durumlar araştırılmıştır. Osteoporozda kırık sonrasında yeniden kırık oluşmasını önlemek için hastalar bilinçlendirilmeli, korunma ve tedaviye yönelik uygulamalar başlatılmalıdır.GEREÇ VE YÖNTEM: Osteoporotik kırığı olan 62 hasta (34 kadın, 28 erkek) çalışmaya alınmıştır. Hasta seçiminde yüksek enerjili travma öyküsü bulunması, 60 yaş altı hastalar ve osteoporotik olmayan kırıklı olgular dışlanma kriteri olarak değerlendirilmiştir. Hastalar osteoporoz farkındalığı ve risk faktörleri açısından sorgulanmıştır.Tüm olgularda, tiroid fonksiyon testleri, PTH, Ca, üre, kreatin gibi biyokimyasal parametrelerle, hemogram, 24 saatlik idrarda Ca, P değerleri ölçülmüştür. Tanısı olmayan hastalarda DXA ile KMY ölçümü yaptırdık. Osteoporozu olup farkıdalığı olan hastalarla, farkındalığı olmayan hastaların arasındaki demografik bilgiler ve biyokimyasal ölçütler yönünden farklılık olup olmadığını araştırdık.SPSS 17.0 paket programında bilgisayara girilen verilerin istatistiksel değerlendirmesi; student t, ki-kare ve Mann Whitney U testleri ile yapılmıştır.BULGULAR: Hastaların yarısında (n=31) osteoporoz farkındalığı varken, diğer % 50 olgunun ise hastalığının farkında olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, osteoporosis awareness and the conditions that effect this awareness has been investigated in 60 years of age and over cases with osteoporotic fracture. In order to prevent a possible new fracture after osteoporotic fracture, awareness of the patients should be raised, practices for prevention and treatment should be initiated.MATERIALS & METHOD: A total of 62 patients (34 female, 28 male) with osteoporotic fracture were included in the study. A history of high energy trauma, patients under 60 years of age and the cases with non-osteoporotic fracture were assessed as exclusion criteria. Patients were examined for osteoporosis awareness and the risk factors.Patients were measured for biochemical parameters such as thyroid function tests, PTH, Ca, urea, creatine along with haemogram and Ca, P levels in urine. We have KMY measured with DXA in undiagnosed patients. We've investigated the difference between the patients with osteoporosis plus awareness and the patients with osteoporosis and without awareness in terms of the demographic information and the biochemical parameters.The statistical assessment of the data input into computer with SPSS 17.0 packaged software has been carried out with student t, chi-square and Mann Whitney U tests.RESULTS: It was determined that half of the patients (n=31) had osteoporosis awareness while the other half was without awareness.