Hiperparatiroidide Tc-99m MIBI çift fazlı paratiroit sintigrafisinin katkısı
The contribution of Tc-99 m MIBI dual phase parathyroid scintigraphy in hyperparathyroidism
- Tez No: 310289
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP YÜREKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızın amacı Tc-99m MIBI çift fazlı paratiroit sintigrafisinin anormal paratiroit bezinin preoperatif görüntülenmesinde tanısal değerini araştırmak, diğer önemli görüntüleme yöntemi olan ultrasonografi ile karşılaştırmak ve sintigrafinin duyarlılık ve özgüllüğünü etkileyen faktörleri belirlemekti.Bu retrospektif çalışmaya biyokimyasal olarak parathormon yüksekliği saptanan ve tanı amacıyla paratiroit sintigrafisi yapılmak üzere kliniğimize gönderilen 56 hasta dahil edildi. Hastaların serum parathormon, kalsiyum, kan üre nitrojeni ve kreatinin değerleri kaydedildi. Olguların tümünün Tc-99m MIBI çift fazlı paratiroit sintigrafisi ve ultrasonografi sonuçları değerlendirildi. Elde edilen veriler patoloji sonuçları ile karşılaştırıldı.Paratiroit patolojilerini saptamadaki duyarlılık ve özgüllük oranlarıyla değerlendirildiğinde, sintigrafi adenomu göstermede ultrasonografiden daha üstün olduğu saptandı. Hiperplaziyi belirlemede ise ultrasonografi sintigrafiden daha üstün bulundu. Sintigrafinin anormal paratiroit bezi varlığını saptamada da ultrasonografiden daha başarılı olduğu görüldü. Sintigrafi adenomu ve anormal paratiroit bezini saptamada doğruluk, pozitif kestirim değeri ve negatif kestirim değeri açısından ultrasonografiye üstünlük gösterirken, hiperplaziyi saptamada ultrasonografi doğruluk, pozitif kestirim değeri ve negatif kestirim değeri açısından sintigrafiden daha iyi oranlara sahip bulundu. Ayrıca ileri yaş grubunda sintigrafinin adenomu ve anormal paratiroit bezini saptamada duyarlılığının genç yaş grubuna göre daha düşük olduğu saptandı.Çalışmamız, Tc-99m MIBI çift fazlı paratiroit sintigrafisinin adenomu ve anormal paratiroit bezini görüntülemede ultrasonografiden daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Hiperplaziyi saptamada ise ultrasonografinin daha üstün olduğu görülmüştür. Primer hiperparatiroidili hastalarda preoperatif görüntülemede USG'nin sintigrafiyi tamamlayıcı rolü, ileri yaş grubunda sintigrafinin anormal paratiroit bezini göstermedeki düşük duyarlılığı nedeniyle yaşlı hastalarda daha da önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the diagnostic value of double-phase Tc-99m MIBI scintigraphy for preoperative imaging of abnormal parathyroid glands, in comparison with ultrasonography and to determine the factors influencing its sensitivity and specificity.Fiftysix patients with laboratory diagnosis of hyperparathyroidism were included in this retrospective study. Parathormone, calcium, blood urea nitrogen and creatinin values of patients were recorded. Scintigraphic and ultrasonographic findings of the patients were evaluated and compared with pathology results.While the sensitivity and specificity ratios considered together, scintigraphy was found to be superior to ultrasonography in detecting adenomas. Ultrasonography was found to be superior to scintigraphy in detecting hyperplasia. Scintigraphy was more successful than ultrasonography in detecting abnormal parathyroid glands. In terms of accuracy, positive predictive value and negative predictive value in detecting adenomas and abnormal parathyroid glands, scintigraphy showed a marked superiority to ultrasonography. But in terms of accuracy, positive predictive value and negative predictive value in detecting hyperplasia, ultrasonography had better rates. In addition, the sensitivity of scintigraphy in elder age group in detecting adenomas and abnormal parathyroid glands was found to be lower than that of younger age group.Our study showed that double-phase Tc-99m MIBI scintigraphy was more sensitive than ultrasonography in imaging adenomas and abnormal parathyroid glands. But in detecting hyperplasia, ultrasonography was seen to be superior. The complementary role of ultrasonography to scintigraphy in preoperative imaging in patients with primary hyperparathyroidism becomes even more important in elderly patients, because of the low sensitivity of scintigraphy in demonstrating the abnormal parathyroid glands in elder age group.