Toplumda gelişen pnömonilerin etiyolojisinde bakteriyel/viral etkenlerin moleküler tanı yöntemleriyle saptanmasının klinik gidiş ve sağaltıma olası etkisi
The possible impact of rapid diagnosis of bacterial / viral agents in the etiology of community acquired pneumonia to the clinical course and the theraphy
  1. Tez No: 310306
  2. Yazar: DERYA ÇAĞLAYAN SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ PULLUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tedavi maliyeti ve mortalitesi yüksek olan pnömonide, duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek olan hızlı tanı testleri ve etkene yönelik tedavi önemlidir. Son yıllarda, moleküler testler ile saatler içerisinde sonuç alınabilmesi, hem uygun tedavinin (antibakteriyel/antiviral) erken dönemde başlanabilmesine hem de maliyet açısından kazanç sağlanmasına olanak tanımaktadır. Ayrıca, erken ve uygun tedavi ile gereksiz yere verilen kemoterapötiklerin yan etkileri ve direnç gelişimi de engellenebilmektedir. Konvansiyonel yöntemlerle tüm tetkiklerin yapıldığı merkezlerde bile pnömoninin etkenini saptayabilme oranı yaklaşık %50 kadardır. Çalışmamızda polimeraz zincir reaksiyonu ile hastaların %98'inde etken tespit edilmiştir. S. pneumoniae, diğer çalışmalarda olduğu gibi en yüksek oranda (%78) saptanan etken olmuştur. H. influenzae ve rinovirüs başta olmak üzere hastaların % 54'ünde başka bir etken ile birlikteliği görülmüştür. Bu nedenle karma enfeksiyonların gerçekte olan ve tahmin edilen değerlerden daha yüksek olduğunu düşünmekteyiz. Son yıllarda önemi giderek artan viral etkenler, çalışmamızda yüksek oranda (% 36), iki hastada tek etken, 16 hastada karma enfeksiyon şeklinde saptanmıştır. Klasik bilgilerin aksine en sık saptanan etken rinovirüs olmuştur. 2001 yılından sonra keşfedilen koronavirüs 229E/OC43 ve metapnömovirüs birer hastada mevcutken, bokavirüs hiçbir hastada tespit edilmemiştir. Bu çalışma yeni saptanan virüslerle ilgili ülkemizden de veri sağlanmasına yardımcı olmuştur. Sonuç olarak alt solunum yolu enfeksiyonlarında moleküler tanı testlerinin kullanılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the treatment of the pneumonia which has high mortality and high cost, it is important to detect the etiologic agent by the rapid diagnostic tests with high sensitive and specificity rates. These days, we can have the results in less than hours with the new molecular diagnostic tests, therefore a proper antimicrobial therapy for the pneumonia can be managed early. This early targeted therapy can avoid the adverse reactions and the increased resistance profile of unnecessary antimicrobials and decrease the total cost. In the centers that all the conventional methods performed, the ratio of the specific agent detection in pneumonia is 50%. In our study, the ratio of the specific agent detection using polymerase chain reaction in the patients with community acquired pneumonia was 98 %. S. pneumoniae was the most common agent (78%) similarly previous studies. Fifty four percent of the patients had the concomitant infections with mostly H. influenzae and rhinovirus. Therefore, we concluded that mix infections are more common than they are expected. The viral agents which have increasing popularity in last years were detected with a high ratio (36%) in our study. They were detected as single agent in two patients and as concomitant agent in 16 patients. Unexpectedly, the most common viral agent was Rhinovirus. Although Coronavirus and Human Metapneumovirus which are defined after 2001 were detected in one patient each, Bocavirus was detected in none. In conclusion, our study supplied the data of newly discovered viruses in our country. Moreover, we suggest the usage of the molecular diagnostic tests in lower respiratory tract infections.