Akut st-segment yükselmeli miyokard infarktüsü tanısı ile izlenilen hastalarda cyp2c19 gen mutasyon analizinin klopidogrel direnci ile ilişkisinin araştırılması
Association between clopidogrel resistance and mutation of cyp2c19 gene in patients with st elevated acute myocardial infarction.
  1. Tez No: 310307
  2. Yazar: ELNUR ISAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL GÜRGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Aterosklerotik kalp hastalığı hastalarında uygulanan antitrombositer tedaviye yanıt değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmanın amacı akut ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü olan Türklerden oluşan bir hasta popülasyonunda klopidogrel direnci ile CYP2C19 gen mutasyonu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir.Gereç ve yöntem: Ocak 2011 ve Temmuz 2011 tarihleri arasında başvuran 60 akut ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü (Mİ) hastası çalışmaya dahil edildi. Hastalara başvuru esnasında 300 mg klopidogrel verildikten sonra 6. ve 24. Saatte hastaların trombosit fonksiyonları Multiplate analyzer cihazı ile değerlendirildi. Agregasyon sonuçlarına göre klopidogrel tedavisine dirençli saptanan 30 hasta ve kontrol grubu olarak klopidogrel tedavisine direnç saptanmayan 30 hasta CYP2C19 gen tek nükletid polimorfizmi (TNP) açısından analiz edildi.Bulgular: Çalışmamızda CYP2C19 geninin I eksonunda yer alan 99C>T TNP ve CYP2C19 geninin VII eksonunda yer alan 991A>G TNP klopidogrel tedavisine dirençle ilişkili bulundu (p=0,021 ve p=0,021). Bununla birlikte CYP2C19 geninin V eksonunda yer alan 681G>A TNP ve VII eksonunda yer alan 990C>T TNP klopidogrel tedavisine dirençli hasta grubunda gösterilmesine rağmen dirençle istatistiksel olarak ilişkili bulunmadı (p=0,748 ve p=0,706).Sonuç: Çalışmamızda CYP2C19 geninin I eksonunda yer alan 99C>T TNP ve CYP2C19 geninin VII eksonunda yer alan 991A>G TNP'lerinin diğer etnik popülasyonlarda nonpatogenik olmasına rağmen Türk etnik popülasyonundaki Mİ hastalarında klopidogrel direnci ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Farklı gen bölgelerinde gösterilmiş olan mutasyonların farklı ırk veya etnik popülasyonlarda farklı patojenik sonuçlara neden olduğu ve hastaların tedavi şeklinin etnik popülasyona özgü verilere dayandırılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Response to antiplatelet therapy in patients with atherosclerotic heart disease is variable. The aim of this study was to determine the association between clopidogrel resistance and mutation of CYP2C19 gene in patients with ST elevated acute myocardial infarction (MI) in a Turkish patient population.Method: Sixty patients with ST elevated acute MI who were admitted to hospital between January 2011 and July 2011 were included to this study. Patients? platelet reactivity was measured by multiple electrode aggregometer (Multiplate Analyzer) on 6th and 24th hour after administration of 300 mg of clopidogrel. To identify the role of single nucleotid polymorphism (SNP) of CYP2C19 gene in clopidogrel resistance 30 patients with clopidogrel non-responsiveness and 30 patients with normal clopidogrel response were analyzed.Results: We identified associations between clopidogrel resistance and 99C>T SNP on I exon of CYP2C19 gene and 991A>G SNP on VII exon of CYP2C19 gene (p=0.021 and p=0.021). Despite appearance of 681G>A SNP on V exon of CYP2C19 gene and 990C>T SNP on VII exon of CYP2C19 gene in group with clopidogrel non-responsiveness, the presence of these polymorphisms was not associated with clopidogrel resistance statistically (p=0.748 and p=0.706, respectively).Conclusion: Although 99C>T SNP on I exon of CYP2C19 gene and 991A>G SNP on VII exon of CYP2C19 gene were determined as nonpathogenic SNPs in different ethnic populations, we found significant association between these SNPs and clopidogrel resistance in a Turkish patient population with MI in the present study. Considering the fact of variability in pathogenic consequences of various mutations shown in different gene zones of various racial and ethnic populations, strategy of treatment should be based on data specific to the ethnic population.