Ilımlı-orta derecede idiyopatik karpal tünel sendromunda kesikli kısa dalga tedavisinin etkinliği
Effectiveness of pulsed short wave treatment in mild or moderate idiopathic carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 310305
  2. Yazar: ZEYNEP ALEV ÖZÇETE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş-Amaç: Karpal tünel sendromu (KTS) median sinirin el bileğinde karpal tünel içinde kompresyonu sonucu meydana gelen klinik tablodur. Ilımlı veya orta dereceli KTS'de sıklıkla konservatif tedavi yöntemleri ilk seçeneklerdir. Birçok konservatif tedavi seçeneği olmasına karşın bu yöntemlerin birbirlerine üstünlükleri tartışmalıdır. Çalışmamızın amacı ılımlı veya orta dereceli idiyopatik KTS'de kesikli kısa dalga ve kısa dalga tedavilerinin etkinliğini araştırmak, kesikli kısa dalga tedavisinin, kısa dalga tedavisine üstünlüğünü ortaya koymaktır.Gereç-Yöntem: Ilımlı veya orta dereceli KTS tanısı almış 45 hasta (60 el); kısa dalga + tendon ve sinir kaydırma egzersizleri, kesikli kısa dalga + tendon ve sinir kaydırma egzersizleri ve plasebo + tendon ve sinir kaydırma egzersizleri grubu olarak randomize edildi. Hastalara 2 hafta, 5 gün/hafta, günde 20 dakika tek tedavi olarak toplam 10 tedavi, 12 hafta tendon ve sinir kaydırma egzersizleri verildi. Hastalar tedavi öncesinde, 2 haftalık tedavi programı sonrasında, tedavi sonrası 1. ay ve 3. ayda; Boston semptom şiddeti skalası, Boston fonksiyonel kapasite skalası, ağrı skorları, Tinel testi, Phalen testi, karpal kompresyon testi, el kavrama gücü ve parmak sıkma gücü, elektrofizyolojik incelemeler olarak, Median sinir distal motor latansı, Median sinir duyusal iletim hızı ile değerlendirildi.Bulgular: Kısa dalga ve kesikli kısa dalga grubunda Boston semptom şiddet ve fonksiyonel kapasite skorları ve ağrı skorlarında anlamlı iyileşme görülmüş olmakla birlikte plasebo ile aralarında fark saptanmadı. Objektif kriterlerden el kavrama gücünde tüm gruplarda artış izlendi. Ancak bu artış sadece kısa dalga grubunda tüm kontrollerde anlamlıydı. Diğer bir objektif kriter olan parmak sıkma gücünde kısa dalga ve kesikli kısa dalga grubunda plaseboya göre anlamlı oranda artış oldu, artış miktarlarına bakıldığında kısa dalga grubundaki artış kesikli kısa dalga grubuna göre anlamlı oranda daha fazla idi. Parmak sıkma gücündeki bu anlamlı artışlar kısa dalga grubunda tüm kontrollerde izlenirken kesikli kısa dalga grubunda sadece 3. ay kontrollerinde görüldü. Elektrofizyolojik parametrelerden median sinir duyusal ileti hızında kısa dalga grubunda istatsitiksel olarak anlamlı artış izlendi. Median sinir motor distal latans değerlerinde de benzer şekilde kısa dalga ve plasebo gruplarında istatistiksel olarak anlamlı ancak duyusal ileti hızı ve motor distal latansta elde edilen değerler fizyolojik sınırın altında kaldığında klinik olarak anlamlı kabul edilmedi.Sonuç: KTS tedavisinde kısa dalga ve kesikli kısa dalga tedavileri etkin bulunmuştur. Subjektif klinik semptomlar üzerine kısa dalga ve kesikli kısa dalga etkinliği benzerdir. Objektif parametreler olan el kavrama gücü ve parmak sıkma gücü üzerine kısa dalga tedavisi kesikli kısa dalga tedavisine üstün bulunmuştur. Elektrofizyolojik parametrelerde klinik olarak anlamlı düzelmeler elde edilememiştir. Ancak günümüzde etkinlikleri hala tartışmalı olan bu tedavi yöntemlerinin etkinliklerini ortaya koyacak daha geniş hasta sayısını içeren ve daha uzun takip süreli randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The carpal tunnel syndrome (CTS), caused by compression of the median nerve at the wrist, is considered to be the most common entrapment neuropathy. The aim of this study was to investigate the therapeutic effects of short wave and pulsed short wave treatments on mild and modarate carpal tunnel syndrome and to reveal the superiority of the pulsed short wave therapy to the short wave therapy.A total of 45 (60 hands) patients with clinical and electrophysiologic evidence of CTS were studied, and were randomly assigned to three groups; Short wave and nerve and tendon gliding exercises (group 1), pulsed short wave and nerve and tendon gliding exercises (group 2), sham and nerve and tendon gliding exercises (group 3). All the treatments were applied 20 minutes once a day, 5 days a week, for 2 weeks. Nerve and tendon gliding exercises were given for 12 weeks. All of the patients were controlled initially and after 2 weeks,1 and 3 months. Patients were assesed by Visual Analog Scala (VAS) for pain, Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTQ) , clinical parameters, grip strength, pinch strength and with electrophysiologic parameters included the measurements of nerve sensory conduction velocity and motor distal latency.In conclusion; both treatment modalities, short wave and pulsed short wave were effective but there was no significant difference from sham group in subjective parameters BCTQ and VAS for pain. Short wave therapy was significantly more effective on improving the grip and pinch strength than pulsed short wave and sham therapy. There were statistical significant changes in electrophysiologic parameters in the short wave group but these changes were not clinically significant.