Yüzeyel servikal lenfadenopati tetkikinde elastografinin ultrasonografik değerlendirmeye katkısının araştırılması
Diagnostic contribution of ultrasound elastography in the ultrasonographic evaluation of superficial cervical lymphadenopathy
  1. Tez No: 310322
  2. Yazar: TÜLAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA SÜREYYA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, ultrasonografik elastografi tekniğinin, servikal lenf nodülü büyümelerinin malign ya da benign etiyolojisinin ortaya konulmasında, B-mod ve renkli ?power? Doppler ultrasonografi teknikleri ile karşılaştırılması ve bu yöntemlere olası tanısal katkısını araştırmaktır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Ağustos 2010 ve Mart 2012 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran, yüzeyel servikal lenf nodülü büyümesi saptanan ve Radyoloji Anabilim Dalı'na boyun ultrasonografi incelemesi için refere edilen, yaşları 2-84 arasında değişen 40 olguda bulunan 40 lenf nodülü (malign, n=14; benign, n=26) dahil edildi.Tüm olgular, gerçek zamanlı elastografi yazılımı bulunan ultrasonografi cihazı ile değerlendirildi. Görüntüleme sırasında lenf nodüllerinin bulunduğu seviye, kısa eksen, uzun\kısa eksen oranı, hilus varlığı, iç yapısı, mikrokalsifikasyon varlığı, vaskülariteleri değerlendirildi. Renkli `'power'' Doppler US`de lenf nodülleri vaskülarizasyon tiplerine göre 4 gruba ayrıldı. US elastografi incelemesinde lenf nodülleri içerdikleri sert alan yüzdelerine göre derecelendirildi ve 5 gruba ayrıldı. Lenf nodüllerinin benign ve malign ayrımında histopatolojik bulgular, klinik ve laboratuar verileri referans olarak alındı ve görüntüleme bulguları ile karşılaştırıldı.BULGULAR: Benign grubu, Kikuchi hastalığı (n=1), Rosai-Dorfman hastalığı (n=1), benign sitoloji (n=4), nonspesifik reaktif hiperplazi (n=4), granülomatöz lenfadenit (n=3) ve akut lenfadenit (n=13) olguları; malign grubu ise lenfoma (n=4) ve metastaz (n=10) olguları oluşturmaktaydı.Benign ve malign lenf nodülünü ayırt etmede duyarlılık, özgüllük, ve doğruluk değeri yüzdeleri sırasıyla, B-mod US %100, %57,7, %72,5, renkli `'power'' Doppler US %100, %65,4, %77,5 ve US Elastografi %50, %88,5, %75 olarak hesaplanmıştır.Elastografi skorlarının belirlenmesinde gözlemciler arasındaki (?inter-observer?) tutarlılığının uyum gücü `çok iyi' (?=0.807); gözlemcilerin kendi içindeki (?intra-observer?) uyum gücü 1. gözlemci için `iyi' (?=0.684); 2. gözlemci için uyum gücü `çok iyi' (?=0.968) olarak belirlendi.SONUÇ: US elastografi lenf nodüllerinin ayırıcı tanısında B-mod ve renkli `'power'' Doppler ultrasonografi bulgularına tanısal katkı sağlayan özgüllüğü yüksek bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of our study was to evaluate the diagnostic contribution of sonographic elastography, comparatively with the diagnostic performance of B-mode and color“power”Doppler ultrasound techniques in the differentiation of benign and malign enlarged cervical lymph nodes.MATERIALS AND METHODS: From August 2010 to March 2012, forty lymph nodes (malign, n=14; benign, n=26) from 40 patients (age range, 2-84 years) who have enlarged superficial cervical lymph node and referred for neck sonography were examined and included in this study.All patients were evaluated with ultrasonography device in real-time elastography software. During examination, images were evaluated according to following criteria; level, short-axis diameter, long to short axis ratio, hilum, internal structure, microcalcification and vascularity. For color `?power?? Doppler US four different patterns were defined according to vascularization patterns. Elastographic scores of the lesions were categorized to five main groups according to distribution and percentage of hard area of lymph node. Histopathologic findings,clinical and laboratory data were used as reference standards for the diagnosis of benign and malignant lymph nodes and compared with imaging findings.RESULTS: The benign group include Kikuchi lymphadenitis (n=1), Rosai-Dorfman disease (n=1), benign cytology (n=4), nonspecific reactive hyperplasia (n=4), granulomatous lymphadenitis (n=3), and acute lymphadenitis (n=13). The malignant group include lymphoma (n=4) and metastasis (n=10).In the differential diagnosis of benign and malign lymph nodes; sensitivity, specificity and accuracy of grayscale US were 100%, 57,7%, 72,5%, respectively; 100%, 65.4%, 77.5% for color `?power?? Doppler and 50%, 88,5%, 75% for US elastography.The ? values for inter-observer agreement were `very good? (?=0.807); for intra-observer agreement `good? (?=0.684) (observer 1) and `very good? (?=0.968) (observer 2).CONCLUSION:With its high specificity, US Elastography is a useful imaging technique that contribute diagnostic ultrasonographic findings to B-mode and color `?power?? Doppler US in the differential diagnosis of lymph nodes .