Büyümüş yüzeysel servikal lenf nodlarında shear wave elastografi ile birlikte değerlendirilen difüzyon MRG'nin tanısal performansı
A comparative study for diagnostic performance of shear wave elastography and diffusion-weighted MRI in cervical lymph nodes
- Tez No: 626930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSEN ERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Giriş ve Amaç Boyun bölgesindeki lenfadenopatiler reaktif veya neoplastik olabilir ve bazen metastatik hastalığın ilk belirtisidirler. Gri-skala ultrasonografi (US) tanıda ilk adım ve en yaygın kullanılan görüntüleme yöntemi olmasına rağmen, tanısal performansı her zaman yeterli değildir. Bu çalışmanın amacı, servikal lenfadenopatili hastalarda point shearwave elastografi (pSWE)'nin potansiyel tanısal değerini ve eş zamanlı Difüzyon Ağırlıklı MRG tetkikinin tanısal performansa katkısını prospektif olarak araştırmak ve karşılaştırmaktı. Gereç ve Yöntem Bu prospektif çalışma kurumumuz etik kurulu ve sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış ve her muayeneden önce tüm hastalardan yazılı bilgilendirilmiş gönüllü onamları alınmıştır. Yüz kırk dört hastanın 188 servikal lenf nodu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen, primer malignitesi olan veya olmayan tüm lenf nodları tedavi veya histopatolojik örnekleme öncesi pSWE ile değerlendirildi. Yüz dört hastanın 139 lenf noduna difüzyon MRG uygulandı. Lenf nodlarının morfolojik özellikleri, vaskülarizasyonları, sertlikleri ve difüzyon katsayıları ölçülerek kayıt edildi. Lenf nodları histopatolojik bulgulara, klinik ve sonografik takiplere göre benign veya malign olarak iki gruba ayrıldı. Tüm lenf bezlerinin %64'ünde patolojik değerlendirme mevcuttu. Sürekli değişkenler için Mann-Whitney U ve t-testi, kategorik değişkenler için ki-kare testi kullanıldı. Tanısal performans ROC analizi ile değerlendirildi ve kesme değerleri belirlendi. Anlamlı parametreler için lojistik regresyon (LR) testleri yapıldı; tahmini rölatif riskleri ve p değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction Lymphadenopathies in the neck region may be reactive or neoplastic, and sometimes it's the first sign of metastatic disease. Although B-mode US is the first step and most common imaging method, its diagnostic performance is not always sufficient. The aim of this study was to prospectively investigate and compare the potential diagnostic value of point shear wave elastography (pSWE) and the contribution of concurrent Diffusion-Weighted MRI to diagnostic performance in patients with cervical lymphadenopathy. Methods and Materials One hundred eighty-eight cervical lymph nodes of 144 patients were included in the study. All patients with or without an underlying malignancy were included in the study and all lymph nodes were evaluated before the treatment or histopathological sampling. Diffusion MRI was performed on 139 lymph nodes of 104 patients. Gray-scale and Doppler US characteristics were recorded; stiffness and ADC values of lymph nodes were measured. Lymph nodes were divided into two groups as benign or malign based on histopathological findings, clinical and sonographic follow-up. The pathologic analysis was made in 64% of all lymph nodes. Mann-Whitney U and t-test were used for continuous variables, and the Chi-Square test was used for categorical variables in statistical analyses. Diagnostic performance was evaluated by ROC analysis, and cut-off values were determined. Logistic regression (LR) tests were performed for significant parameters; odds ratios and p values were calculated. This prospective study protocol was reviewed and approved by the institutional review board of our hospital. Written informed consent was obtained from all patients before each examination.