Total tiroidektomi operasyonlarında bilateral yüzeyel servikal pleksus bloğu (BSCPB) uygulanan ve uygulanmayan hastaların postoperatif tramadol tüketimi, klinik etki ve yan etkilerinin araştırılması
Comparison of postoperative tramadol consumption, clinical effects and side effects of patients with and without biteral superfiscal cervical plexus block in thyroidectomy operations
- Tez No: 861987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELZEM ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Tiroidektomi operasyonlarında bilateral süperfisyal servikal pleksus bloğu uygulanan ve uygulanmayan hastaların postoperatif tramadol tüketimi, klinik etki ve yan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz etik kurul onayı ve hastaların yazılı onamları alındıktan sonra Tiroidektomi cerrahisi planlanan, 18-70 yaş arası, genel anestezi sonrası BSCPB uygulanmış (Grup B) 20 hasta ve BSCPB uygulanmamış (Grup K) 20 hasta olmak üzere toplam 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Ultrasonografi eşliğinde 20 ml % 0,5'lik bupivakain ile Grup B'de bulunan hastalara BSCPB yapıldı, Grup K'da bulunan hastalara ise sadece genel anestezi uygulandı. Hastaların ilk 24 saatlik VAS ve NRS skorları, perioperatif BIS skoru, vital bulguları, kullanılan tramadol ve remifentanil miktarları, mini mental test skoru, Riker ajitasyon ve sedasyon skoru, hasta konfor skoru ile intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar (taşikardi, bradikardi, hipertansiyon, hipotansiyon, kaşıntı, bulantı-kusma) kaydedildi. Bulgular: Grup B ve Grup K arasında postoperatif tramadol kullanımı karşılaştırıldığında Grup B'de daha düşük tramadol kullanılmış olup istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmaktadır (p0,05). Postop 0. dk, 2. saat, 4. saat, 6. saat, 12. saat ve 24.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study is to compare the postoperative tramadol consumption, clinical effects and side effects of patients who underwent bilateral superficial cervical plexus block and not applied in thyroidectomy operations. Materials and Methods: After the approval of our hospital's ethics committee and the written consent of the patients, a total of 40 patients, aged between 18-70, who were planned for thyroidectomy surgery, 20 patients who underwent BSCPB after general anesthesia (Group B) and 20 patients who did not undergo BSCPB (Group K), were included in the study. BSCPB was performed on patients in Group B with 20 ml 0.5 % bupivacaine under ultrasonography guidance, and only general anesthesia was applied to patients in Group K. Patients' first 24-hour VAS and NRS scores, perioperative BIS score, vital signs, amounts of tramadol and remifentanil used, mini mental test score, Riker agitation and sedation score, patient comfort score and intraoperative and postoperative complications (tachycardia, bradycardia, hypertension, hypotension, itching, nausea and vomiting) were recorded. Results: When postoperative tramadol use was compared between Group B and Group K, less tramadol was used in Group B and there was a statistically significant difference (p0.05). VAS and NRS scores of Groups B and K, evaluated at the 0th minute, 2nd hour, 4th hour, 6th hour, 12th hour and 24th hour postoperatively, were lower in both groups and in Group B, with a statistically significant difference.