Tiyofen esaslı iletken polimerlerin elektrokimyasal sentezi ve süperkapasitör özelliklerinin incelenmesi
Electrochemical synthesis of thiophene based conductive polymers and investigation of supercapacitor properties
- Tez No: 310326
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada üç farklı tiyofen türevi monomerin elektropolimerizasyonu ve karakterizasyonu farklı ortamlarda incelenmiştir. Elde edilen polimer film elektrotların süperkapasitörlerde kullanımı için uygunluğu tartışılmıştır. 1-(piren-1-il)-2,5-di(tiyofen-2-il)-1H-pirol, 1-(krysen-6-il)-2,5-di(tiyofen-2-il)-1H-pirol, 1-fenil-2,5-di(tiyofen-2-il)-1H-pirol monomerlerinin elektropolimerizasyonları 0.1 M tetrabütilamonyum hegzaflorofosfat / diklorometan, 0.1 M tetrabütilamonyum tetrafloroborat / diklorometan ve 0.1 M tetrabütilamonyum perklorat / diklorometan çözeltisinde gerçekleştirilmiştir. Polimerizasyon işleminde uygulanan potansiyel aralığı üç monomer için de aynı olup, tarama hızı, döngü sayısı ve dopant türünde değişiklikler yapılmıştır. Çalışma elektrodu olarak iletken ve ucuz bir malzeme olan grafit (kalem ucu) elektrot tercih edilmiştir.Elde edilen polimer filmlerin incelenmesinde dönüşümlü voltametri (CV), elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ve taramalı elektron mikroskopu (SEM) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, electropolymerization and characterization of three different thiophene derivative monomers were investigated in different medias and the suitability of thiophene deriative polymers for supercapacitor applications was explored. Electropolymerization of 1-(pyren-1-yl)-2,5-di(thiophen-2-yl)-1H-pyrrole, 1-(chrysen-1-yl)-2,5-di(thiophen-2-yl)-1H-pyrrole, 1-phenyl-2,5-di(thiophen-2-yl)-1H-pyrrole was realized in 0.1 M tetrabuthylammonium hexafluorophosphate / dichloromethane, 0.1 M tetrabutylammonium tetrafluoroborat / dichloromethane and 0.1 M tetrabutylammonium perchlorate / dichloromethane solution. During the polymerization the potentional range was fixed for three monomers, the cycle number, scan rate parameters and dopant types were changed. Graphite electrode which is lightewight and conductive was prefered as working electrode.Cyclic Voltammetry (CV), Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) and Scanning Electron Microscopy (SEM) were used to investigate modified polymer films.