Bazı Tabanidae (Diptera:Tabanidae) türlerinin COI gen bölgesi ile filogenetik akrabalıklarının analizi
Determination of the phylogeny of some Tabanidae (Diptera:Tabanidae) species using COI gene area
  1. Tez No: 310327
  2. Yazar: ŞÜKRAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. YAVUZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde Türkiye'nin Eskişehir (Merkez), Eskişehir (Yarımca), Artvin (Merkez), Artvin (Yusufeli), Rize (Ayder), Rize (Merkez), Amasya (Merkez), Balıkesir (Dursunbey), Adapazarı (Kocaali), İçel (Namrun), Kastamonu (Tosya), Kastamonu (Azdavay), Karabük (Ovacık), Bolu (Abant) ve Edirne (Lalapaşa) bölgelerinden toplanan Diptera:Tabanidae türlerinin sitokrom oksidaz 1 gen bölgesi, evrensel primerlerden COI kullanılarak Polimeraz zincir reksiyonu ile çoğaltılmış ve dizi analizi yapılmıştır. Elde edilen diziler Kimura 2 parametresi ve General Time Reversible Gamma distribution modeli ile analiz edilmiş, Neighbor joining ve Maximum likelihood istatistiksel yöntemleri kullanılarak filogenetik ağaçları elde edilmiştir. Elde edilen filogenetik ağaçlardan çıkan sonuca göre grup üyeleri 7-8 gruba ayrılarak tür içindeki coğrafik populasyon farklılıklarını kanıtlamışlardır. Analiz sonuçlarına göre morfolojik olarak da birbirinden ayırt edilmesi zor olan T. maculicornis, T. miki ve T. armeniacus %90 bootstrap değeriyle aynı dalda bulunmuşlarıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Diptera:Tabanidae members specimens were collected from Eskişehir (Central), Eskişehir (Yarımca), Artvin (Central), Artvin (Yusufeli), Rize (Ayder), Rize (Central), Amasya (Central), Balıkesir (Dursunbey), Adapazarı (Kocaali), İçel (Namrun), Kastamonu (Tosya), Kastamonu (Azdavay), Karabük (Ovacık), Bolu (Abant) ve Edirne (Lalapaşa) areas and their cytochrome oxidase one gene area were amplified with one of the universal primer COI with polymerase chain reaction and had done sequencing. Achieved sequences analysed with Kimura 2 parameter and General Time Reversible Gamma disribution model, than had got phylogenetic trees using Neighbor joining and Maximum Likelihood statistical methods. Based on the results obtained from phylogenetic trees of the group members are geographically divided into 7-8 groups in their species group which proved that the different populations. According to analysis results that are difficult to distinguish morphologically from each other, T. maculicornis, T. miki and T. armeniacus bootstrap value of 90% shared same klad.