Seramik uygulamalarına yönelik fotokromik malzemelerin geliştirilmesi
Development of photochromic materials for ceramic applications
  1. Tez No: 310335
  2. Yazar: BURÇAK ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Chemical Engineering, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez çalışmasının amacı dış tepkileri algılayarak yeterli uyarım sonucu yapıda renk değişimi sergileyen ve farklı birçok endüstride yaygın olarak kullanılan fotokromik malzemelerin seramik uygulamalarına yönelik geliştirilmesidir. Organik ve inorganik yapılar kullanılarak deneysel çalışmalar yapılmıştır. Öncelikle organik fotoaktif başlangıç malzemeleri, yapısal modifikasyonlar sonucu optimum kaplama prosesleri ile seramik yüzeylere uygulanarak, seramik ürünlere fotokromik etkinin kazandırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Sonraki aşamada TiO2 yapıları katı hal reaksiyonları ve sol-jel yöntemleri ile saf ve katkılı olarak üretilerek fotokromik etkiye sahip nanoboyutlu tozların sentezleme çalışmaları yapılmıştır. Üretilen malzemelerin fotokromik etkileri ve son ürün özellikleri, mikroyapısal ve optik karakterizasyon çalışmalarıyla etkin olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was development of photochromic materials for ceramic applications that are used in many industries, understand external effects and at sufficient activation exhibit color change. Experimental studies were performed by using organic and inorganic structures. Firstly, by using organic photoactive starting materials after modifications of structures and with applying optimum coating processes on ceramic surfaces experimental studies were carried out for enhancement of photochromic effect to ceramic materials. Then, by solid state reactions and sol-gel techniques, nanosized powders of TiO2 as pure and doped having photochromic effect were produced. Photochromic effect and the product properties of synthesized powders were determined by optical and microstructural characterization analyses, effectively.