Yatay eksenli rüzgar türbini dizaynında kule boyu, çark çapı ve kanat profili seçiminin analizi ve Eskişehir ili için bir uygulama
Analysis of tower height, propeller diameter and wing airfoil at horizantal axis wind turbine design and an application for Eskişehir city
  1. Tez No: 310378
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde elektrik enerjisi insan hayatını kolaylaştıran ve her geçen gün çeşidi artan elektrik enerjisi ile çalışan her türlü cihazın çalıştırılabilmesi maksadıyla vazgeçilemez bir kaynak haline gelmiştir. Elektrik enerjisinin yokluğu birçok alanda hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Dolayısıyla, artan elektrik enerjisi ihtiyacının çeşitli kaynaklar ile tam ve kesintisiz karşılanması hedeflenmektedir.Gerek fosil kaynakların azalması, gerekse elektrik üretiminde alternatif yöntemlerin geliştirilmesi ihtiyacıyla birlikte de 1980'li yıllardan itibaren yenilenebilir, temiz, ucuz bir enerji olan, rüzgâr enerjisinden elektrik üretimi konusunda yapılan çalışmalar önem kazanmış ve 2000'li yıllara gelindiğinde bu konuda oldukça büyük geliştirmeler gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmeye devam etmektedir.Hazırlanan tez çalışmasında da, bu çalışmalara paralel olarak ?rüzgâr enerjisi? konusu ?Yatay Eksenli Rüzgâr Türbini Dizaynında Kule Boyu, Çark Çapı ve Kanat Profili Seçiminin Analizi? özelinde bilimsel olarak ele alınmıştır. Çalışma dahilinde; rüzgâr enerjisinin genel prensipleri; rüzgâr türbinlerinin kule boyunun, çark çapının ve kanat profilinin türbinden elde edilecek güce etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonunda yapılan araştırmalar dahilinde, Eskişehir ilinde farklı boyutlarda kurulacak rüzgâr türbinleri ile elde edilebilecek güçlere yönelik hesaplamalar yapılmıştır. Özetle, bu tez kapsamında rüzgâr enerjisinden elektrik üretimi esnasında rüzgâr türbininin boyutunun önemi anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In contemporary age electrical energy is a source that humanity can hardly live without, since many equipment that make the human life easy with an ever increasing number need electricty to run. Lack of it may influence the life on many areas. So the naturally arising goal is to meet the demand for electrical energy continuously and satisfactorily from various sources.Due to both decreasing of fosil fuels and necessity of developing alternative methods for electrical energy production starting from 1980?s, producing electrical energy from wind power which is renewable, clean and cheap method gained importance and when 2000?s have been reached great improvements have been achived and is continuing to be achived.In this thesis, parelel to the mentioned researches the subject of ?Wind Energy? has been studied scientifically in the specific topic of ?Analysis of Tower Height, Propeller Diameter and Wing Airfoil at Horizantal Axis Wind Turbine Design?. Within the study, the effect of tower height, propeller diameter and wing airfoil to the achieved energy power has been investigated through general principles of wind energy. In line with researches carried out, power parameters of different dimension wind turbines to be built around Eskişehir city have been calculated. In summary the importance of the dimensions of wind turbine has been explored within the scope of this thesis.