Sesüstü konumlandırma yapabilen mesafe ölçüm sistemi
Ultrasonic positioning featured range measurement system
  1. Tez No: 310386
  2. Yazar: SALİH BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dış ortamlarda konumlandırma için GPS, GLONASS gibi sistemler bulunmakla beraber bu sistemler fabrika, hastane gibi iç ortamlarda çalışmamaktadır. Konum bulma iç ortamlarda, robotik uygulamaları, sağlık sektöründe personel ve araç takibi, otomasyon sistemleri gibi farklı uygulama için önemli bir ihtiyaçtır. Bu alanda birçok sistem geliştirilmiş olmasına rağmen hassasiyet ve kullanılan yöntemler açısından fikir birliğine varılmış bir sistem yoktur.Bu tezde iç ortamlar için Sesüstü Konumlandırma Yapabilen Mesafe Ölçüm Sistemi (SKYMOS) geliştirilmiştir. SKYMOS; Sesüstü Kimlik bilgisi yayını Yapan (SKY) modülü, Kimlik yayını Okuyabilen Sesüstü Mesafe Ölçer (KOSMO) modülleri ve bu modülleri yöneten Kontrol ve Haberleşme Kartı (KHK)'dan oluşmaktadır. SKY modülleri bilinen sabit koordinatlarda kimlik bilgisi yayınlama özelliğine sahiptir. SKY modüllerinin kimlik bilgisi yayını yapması için Genlik Kaydırmalı Anahtarlama (ASK)'nın bir çeşidi olan açma-kapama anahtarlama yöntemi kullanılmaktadır. Gezici birim üstündeki KOSMO modülleri, SKY modülünün kimlik yayınını okuyabilme ve mesafe ölçme özelliğine sahiptir. KHK ise KOSMO'lar tarafından okunan mesafe ve kimlik bilgilerini değerlendirerek üçgenleme yöntemi ile konum hesabını gerçeklemektedir. Konum bilgisi geliştirilen arayüz ile kullanıcı bilgisayarına aktarılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although Global Navigation Satellite Systems such as GPS, GLONASS are used for outdoor environment, they do not work in indoor environment. Positioning systems that are developed for indoor environment are used in many application areas such as robotic applications, personal and equipment tracking in medical areas and automation systems. Despite the fact that many systems have been developed in this area, there is no consensus on any system in terms of accuracy and method.In this thesis, an ultrasonic positioning featured range measurement system is developed for indoor environment. The system is composed of Ultrasonic Identification Sender Module (SKY), Identification Reading Featured Range Measurement (KOSMO) modules and Control and Communication Card (KHK) which manages KOSMO modules. SKY module which has fixed coordinates sends its ID. It sends ID via on-off keying that is a kind of Amplitude Shift Keying (ASK). KOSMO modules are on the mobile unit and have the capability of both reading SKY broadcast and measuring the range of nearest obstacle. KHK achieves ultrasonic positioning by applying triangulation method which uses the data of the distance and identification that are implemented by KOSMO modules. The positioning data are transferred to user?s computer with the help of developed user interface program.