Taksi uzayda bazı düzgün çokgenler ve çokyüzlüler üzerine
On some regular polygons and polyhedrons in the taxicab space
  1. Tez No: 310387
  2. Yazar: SÜLEYMAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasında, analitik 3-uzayda Öklidyen ve Taksi eşit uzunluklu doğru parçalarının geometrik yerleri belirlenmiştir. Öklidyen ve Taksi düzgün çokgenler ve çokyüzlüler (şekiller) incelenmiştir. Çalışma 6 bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, tez çalışmasıyla ilgili olan bazı temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir.İkinci bölümde, Öklidyen 3-uzayda eşit uzunluktaki iki doğru parçasının hangi koşullar altında Taksi uzunluklarının da birbirine eşit olduğu belirlenmiştir. Analitik düzlemde ve analitik 3-uzayda, Öklidyen ve Taksi eşit uzunluklu doğru parçalarının geometrik yerleri tespit edilmiştir.Üçüncü bölümde, analitik 3-uzayda Öklidyen düzgün çokgenlerin hangilerinin aynı zamanda Taksi düzgün çokgen olduğu tespit edilmiştir.Dördüncü bölümde, analitik 3-uzayda Öklidyen düzgün çokgen olmadığı halde Taksi düzgün çokgenlerin var olup olmadığı araştırılmış ve Öklidyen düzgün olmayan Taksi düzgün çokgenler tespit edilmiştir.Beşinci bölümde, analitik 3-uzayda yer alan Öklidyen düzgün çokyüzlülerden hangilerinin aynı zamanda Taksi düzgün çokyüzlü olduğu tespit edilmiştir.Altıncı bölümde, analitik 3-uzayda Öklidyen düzgün çokyüzlü olmadığı halde Taksi düzgün çokyüzlülerin var olup olmadığı araştırılmış ve Öklidyen düzgün olmayan Taksi düzgün çokyüzlünün sadece Taksi küp (Öklidyen dikdörtgenler prizması) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the geometric locus of the line segments with same Euclidean and Taxicab lengths in the analytical 3-space were identified. Euclidean and Taxi regular polygons and polyhedrons (figure) in the analytical 3-space were studied. The work consists of six sections.In the first section, some basic definitions and theorems related to the work were indicated.In the second section, under which conditions two lines with equal lengths in the Euclidean 3-space are also equal to each other in the Taxi 3-space were studied. The geometric locations of the line segments with same Euclidean distance and same Taxi distance in analytical 3-space were identified.In the third section, the Euclidean regular polygons which are also Taxi regular polygons in the analytical 3-space were studied.In the fourth section, the existence of Taxi regular polygons which are not Euclidean regular polygons in the analytical 3-space were researched and identified.In the fifth section, Euclidean regular polyhedrons which are also Taxi regular polyhedrons in the analytical 3-space were studied.In the sixth section, the existences of Taxi regular polyhedrons which are not Euclidean regular polyhedrons were researched. It was identified that the Taxi cube (Euclidean rectangular prism) is the only Taxi regular polyhedron which is not Euclidean regular polyhedron.