Sivas'ta bir kasabanın (Gürün'ün) sosyolojik incelemesi
  1. Tez No: 31042
  2. Yazar: ENİS BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KOCACIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Gürün ilçesini toplumsal ve ekonomik yapısı ile bu yapıdaki değişmeler incelenmiştir. Araştırmanın kurumsal kısmında konu ile ilgili olarak toplumsal yapı, toplumsal değişme, yerleşme biçimleri, toplumsal yapı-yerleşme biçimi ilişkisi gibi konularda bilgi verilmiştir. Araştırmanın uygulama aşamasında ilçe'de 191 aile reisine anket uygulanmış olup, bilimsel yöntem ve teknikler kullanılarak elde edilen bilgiler büyük bir dikkatle değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin bazı çarpıcı sonuçları aşağıda olduğu gibidir. Çıkan sonuçlara göre; Gürün'de hareketli, dinamik ve modernleşmeye açık bir nüfus yapısı mevcuttur. İlçe'de yaygın aile biçimi olarak çekirdek aile biçiminin egemen olduğu görülmektedir. Aile biçimi ve aile içi ilişkilerde kentsel eğilimli sonuçlar tespit edilmiştir. Gürün'de gelir-gider karşılaştırılması yapıldığında Gürün halkının düşük gelire sahip olduğu ve geçim olanaklarının sınırlı olduğu ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak Gürün, sürekli göç veren bir yerleşme birimi özelliğindedir. Gürün'de yüksek bir eğitim isteği mevcuttur. Bu tutumla da kentsel özellik taşıyan ilçe'de, eğitim isteğinin fazla olması göçü hızlandıran etkenlerdendir. Gürün'de kitle iletişim araçlarından yararlanmada, sağlıkla ilgili tutum ve davranışlarda, siyasal yapıda ve batıl inançların değişmesinde kentsel nitelikler ön plana çıkmıştır. Ancak dinsel değer ve tutumlarda geleneksel özelliklerin devam ettiği tespit edilmiştir. Bu geleneksel özellik bağnazlık düzeyinde değildir. İlçe'de sosyal değişmenin gerçekleştiğini görmekteyiz. Bazı konularda geleneksel değerlerinin yaşatılmaya çalışıldığı görülmektedir çoğu konularda kentsel değerler benimsenmiştir, ilçe'de hızla kentleşmeye doğru yönelmenin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
104 SUMMARY In this study, the social and economical structure of Gürün town and the changes in this structure were evolveted in the territorical porf of the investigation information were given on social structure, social change, ac commodation types relation between social structure and accomodation types. Questionnaries were applied to 191 family chiefs, information taken with scientific methods and tecnlques were evolveted with paying great at tention. Some of the important results of this evolvetion are as follows; According to the results, a movable, dynamic and modern population Is present in Gürün town. Seed family type is dominant in the town. Urbanised trend results were detected in family type and intrafamlly relations. When a composition of Income-outcome was made. It was determined that the people in Gürün had a low income and the income possibilities are limitid. In addition to this, Gürün has a property that gives more imnl- gratlon. ' There is a trend for University education in Gürün, and this way of behaving is one of the most important reasons of imnigration. Urbanised behaviours are predominant in Gürün in mass media, be- haviourus on health and political structure and the absurd relglonal changes. But traditional properties on religion are going on, but this is not at the level of fanaticism. We see that social changes occur in the town. Although some tradi tional values are in life urbenlsed values are adjusted in most of the sub jects. A trend for urbanisation is seen in the town