Sürdürülebilirlik açısından İstanbul'da bir ofis binasının LEEED sertifikalandırma sistemi kapsamında değerlendirilmesi
Sustainability evaluation of an office building in Istanbul in the scope of LEED certification system
- Tez No: 310484
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KOÇLAR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez kapsamında sürdürülebirlik kavramının yaşantımızdaki önemi değerlendirilmiş olup, günümüze kadar sürdürülebilirlik adına yapılan çalışmalar incelenmiştir. Sürdürülebilirlik ve enerji kavramları birbirinin aytrılmaz parçası olarak ele alınmış, yapı ve enerji sektörünün sürdürülebilirlik bağlamında önemi irdelenmiş ve sürdürülebilir binaların önemi değerlendirilmiştir.sürdürülebilir bina sertifikasyon sistemlerine genel bir çerçevede baklmış olup, dünyada en yaygın değerlendirme sistemi olan LEED sertifikalandırma sistemi detaylı olarak incelenmiştir.LEED kapsamında değerlendirmek üzere İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent Kuluçka Merkezi seçilmiştir. Kuluçka Merkezi'nin LEED'in sunmuş olduğu kriterler doğrultusunda analizi yapılmış, enerji simülasyonu hazırlanmış ve proje ekibine binanın LEED sertifikalandırma sisteminde daha fazla kredi kazanabilmesi için önerilerde bulunulmuş olup projenin mevcut durumu ve yapılan önerilerin yerine getirilmesi durumunda kazanabilecek olduğu kredilerin analizi yapılmış ve sertifika derecesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the significance of the notion of sustainability in our lives and review earlier studies on sustainability through discussing the inseparability of sustainability and considering the influence of the building and energy sector over sustainability.With the intention of creating healty living spaces for future generations, a general look at sustainable buildings, the advantages of sustainable buildings and sustainable building certification systems are presented and widely employed LEED certification system is reviewed in detail.Istanbul Technical University ARI Teknokent Incubation Center is analyzed with regard to the criteria set forth by LEED, the energy simulation of the building is studied and advices are given to the project team in order to earn more credits for the building towards LEED certification system. The credit earnings through the current state of the project and the situation in which given advices are applied are analyzed.