Identification of drivers and barriers for green buildings and credit achievements of energy and atmosphere category in Turkey
Türkiye'deki yeşil binalar ve enerji ve atmosfer kategorisinin önündeki motive edici ve engelleyici faktörlerin saptanması
- Tez No: 563203
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL POLAT TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
21. yüzyılda çevre dostu olmak artık bir seçenek değil zorunluluk haline gelmiş durumdadır. Haliyle bu durumdan inşaat sektörü de etkilenmiş ve çevre dostu olma amacıyla değişim ve dönüşümün içine girmiştir. Bu amaçla yeşil binalar inşaat sektörüne tanıtılmıştır. Bu tezde de çevre dostu olmanın olmazsa olmaz dayanağı sürdürülebilirlik teriminin detaylı literatür araştırması yapılmıştır. Ardından inşaat sektöründeki değişimin en büyük örneklerinden yeşil bina konsepti için detaylı literatür araştırması yapılmıştır. Sürdürülebilirlik en genel tanımıyla şöyle anlatılabilir: Bugünün ihtiyaçlarını karşılarken, gelecek nesillerin ihtiyaç kaynaklarını tehlikeye sokmamaktır. Sürdürülebilirliğin inşaat açısından önemi ise şöyle anlatılmaktadır: Yaklaşık olarak sera gazı salınımının %30'u, elektriğin %60'ı ve içme sularının %15'i tüketimi binalar, geleneksel methodlara bağlı kalarak yapılan binalar, tarafından yapılmaktadır. Bu tüketim de sektörde çevre dostu olana yönelme ihtiyacı doğurmaktadır. Sektördeki bu ihtiyacı da yeşil binalar karşılamaya çalışmaktadır. Bir binanın yeşil bina olarak tanımlanabilmesi için bir yeşil bina değerlendirme sistemi tarafından değerlendirilip sertifikalandırılmış olması gerekmektedir. Dünyada pek çok gelişmiş ülkenin kendine ait bir değerlendirme sistemi bulunmaktadır. Bunlar arasında en bilinenler: Amerika Birleşik Devletleri'ne ait Leadership in Energy and Environmental Design, Birleşik Krallık'a ait Building Research Establishment Assessment Method ve Almanya'ya ait Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen'dir. Her ülkenin coğrafi ve iklimsel gereklilikleri birbirinden farklı olduğu için her ülkenin kendine ait yeşil bina değerlendirme sisteminin olması en ideal durumdur fakat gerçekte olan bu değildir. Yukarıda bahsedilen sistemler artık uluslararası sertifika sistemleri durumuna gelmiş ve birçok farklı ülke tarafından da kullanılmaktadır. Ülkemizin de kendine ait bir değerlendirme sistemi bulunmaktadır, B.E.S.T konut sertifika sistemi. Bu sertifika sistemi malesef sadece konutlar için geçerli olup yeşil binaların çokça kullanıldığı endüstriyel binalar veya ofisler için geçerli olmadığından henüz sertifikalandırılmış bir binası bulunmamaktadır. Ülkemizdeki bu ihtiyacı ise LEED ve BREEAM karşılamaktadır, ama aralarında açık ara ülkemizde en çok kullanılan sertifika sistemi LEED'dir. Bu sebeple bu tezde LEED sertifikası ile değerlendirilmiş binaların analizleri yapılmıştır. Literatür araştırmasından sonra tezde kullanılan methodlardan bahsedilmiştir. Bunlar: Kruskall Wallis, Mann-Whitney U testi, Wilcoxon signed rank testi ve Cronbach alpha testidir. Aynı zamanda methodoloji başlığı altında anket çalışmasına ait detaylarda verilmiştir. Anket çalışması, anketin amacını anlatan bir yazıdan sonra dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümdeki sorular, demografik sorulardır. İkinci bölümdeki sorular, yeşil binaların yaygınlaşmasındaki faktörleri saptamaya yöneliktir. Üçüncü bölümdeki sorular, eneji ve atmosfer kredi kategorisinden daha fazla kredi aldırabilecek faktörleri saptamaya yöneliktir. Son bölümdeki sorular ise, bu iki başlığın önündeki bariyerleri saptamaya yöneliktir. Son üç bölümün soru soruş şeklinde Likert yönteminden faydalanılmıştır. Anketi cevaplayanlardan sorunun altında sıralanan faktörleri,“Hiç Önemli Değil”,“Çok Az Önemli”,“Az Önemli”,“Orta Önemli”,“Önemli”ve“Çok Önemli”olarak değerlendirilmeleri istenmiştir. Ankete katılanlar tek bir açıdan, yeşil bina sektöründe çalışmaları bakımından sınırlandırılmışlardır. Bu tez kapsamında öncelikle Türkiye'de LEED sertifika sistemiyle sertifikalandırılmış olan binalar değerlendirilmiştir. Görülmüştür ki 366 bina arasınan en fazla başvurulan versiyon 3 nolu versiyondur ve 290 bina buna göre sertifikalandırılmıştır. Fakat sadece versiyona göre binaları birbirleriyle karşılaştırmak doğru bir sonuca ulaştırmaz çünkü farklı bina tipleri farklı değerlendirmelere tabidir. Bu 290 bina bir de bina tiplerine göre gruplandırıldığı zaman en fazla bina yeni inşaat alanına aittir. Bir de bu yeşil binalar versiyonlara göre tekrar gruplandırıldığı zaman en fazla örnek 172 bina ile versiyon 3 yeni inşaat altında bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tez kapsamında 172 bina örnek havuzu olarak seçilmiştir. Bu 172 bina aldıkları sertifikalara göre gruplandırılmış ve bu grupların her bir kredi kategorisinde gösterdikleri başarı grafikler ile gösterilmiştir. Buna göre, enerji ve atmosfer kategorisi hem en çok puan alınabilecek kategori olarak saptanmış hem de en başarısız olunan kategorilerden biri olduğu ortaya konulmuştur. Dolayısıyla, Türkiye'deki LEED sertifika sistemine başvuranların enerji ve atmosfer kategorisinde yapacaklarının daha yüksek sertifika seviyelerine ulaşmalarında yardımcı olabileceği düşünülmüştür. Bir sonraki araştırma ise eneji ve atmosfer kategorisine yönelik yürütülmüştür. Bu sefer de binaların enerji ve atmosferin alt kredi kategorilerindeki başarısı incelenmiştir. Bu çalışmalar doğrultusunda da anket soruları hazırlanmıştır. Anket iki ay boyunca yayında kalmış ve 45 kişi tarafından tamamlanmıştır. Anket sonucları tezin beşinci bölümünde ele alınmıştır. İlk etapta demografik sonuçlar paylaşılmıştır. İkinci, üçüncü ve dördüncü etaplarda ise hem bütün yanıtlayanlara göre en önemli ve en az önemli faktörler sıralanmış; hem de yanıtlayanlar mimarlar ve mühendisler, danışmanlar ve diğer meslekler, 5 projeden daha fazla ve daha az deneyimi olanlar olarak gruplandırılıp farklı grupların değerlendirmeleri birbirleriyle uyumlu mu değil mi bu incelenmiştir. Tüm katılımcılara göre yeşil binalar için sırasıyla en önemli ilk üç motivatör devletin yeni bina teknolojilerindeki tedarik ve indirim desteği, yeşil bina inşa edeceklere verilebilecek düşük faizli krediler ve/veya hibeler, kamu projelerinde yeşil binaların zorunlu tutulması olmuştur. Enerji ve atmosfer kategorisi için sırasıyla en önemli ilk üç motivatör geleneksel binalara göre yeşil binaların enerji enerji tasarrufu sağlaması ve bunun enerji tüketim maliyetine yansıması, devlet tarafından farklı enerji çözümlerine yatırım ve/veya teşviklerin sağlanması, devlet tarafından yenilenebilir enerji sistemleri için gerekli altyapının sağlanması olmuştur. Tüm katılımcılar tarafından yeşil binalar ve enerji ve atmosfer kategorisi için sırasıyla en önemli ilk üç bariyer marketin sürdürülebilirlik merkezli olmaması, yenilenebilir enerji kullanımının yatırım maliyetini artırması ve sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği konularında halkın yeterli bilince sahip olmaması olarak belirlenmiştir. Cronbach alpha methodu kullanılarak ankette yer alan faktörlerin güvenilirlikleri test edilmiştir. Faktörler güvenli olarak değerlendirilebilecek sonuçlar almıştır. Wilcoxon signed rank test ile de her bir faktör için verilen yanıtların 4,5'tan (çok önemli 6, hiç önemli değil 1 olarak kabul edilmiştir) farklı olup olmadığına bakılmıştır. Aynı bölümde, anketi tamamlayanların görüşleri de paylaşılmıştır. Sonuç bölümünde ise, tezde yapılanlar özet halinde anlatılmış olup ankette çıkan sonuçların bir kez daha altı çizilmiştir. Çalışma sonucunda ulaşılan sonuçlara göre devletin ve sektörün bundan sonra atabilecekleri adımlar paylaşılmıştır. Tezin son paragrafında bu çalışmanın limitlerine değinilmiş ve gelecekteki çalışmaların nasıl daha iyi yapılabileceğine yönelik öneriler paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, being environment-friendly is not an option, it is a necessity. Transformation of being environment-friendly also commenced in the construction field, as well as other areas. As an output of this transformation, green building concept was introduced to the construction industry. Within this thesis, firstly sutainability term was reviewed and then green building term was examined from many perspectives. It is seen that LEED and BREEAM are the most common green building rating systems in the world. Also Turkey has its own rating system which is called B.E.S.T Residence Certificate, it can certify only residential buildings. Due to LEED's extensity in Turkey, LEED is decided this thesis' relevant green building rating system. After the literature review methodology was explained in details. According to needs of this thesis, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U test, Wilcoxon signed rank test and Cronbach's alpha were applied. In the fourth section, evaluation of credit achievements of LEED-certified buildings of Turkey and evaluation of energy and atmosphere credit achievements of LEED-certified buildings in Turkey were done. According to these evaluations, questionnaire survey's content was decided. The questionnaire survey consists of four main sections; in the first section there are demographical questions, in the second section there are factors to be evaluated in terms of green buildings, in the third section there are factors to be evaluated in terms of energy and atmosphere credit category and in the final section there are barriers to be evaluated in terms of green buildings and energy and atmosphere credit category. During two months, respondents could answer to the questionnaire survey. Findings of this questionnaire survey are reviewed; motivators and barriers are identified for green buildings and EA credit category of LEED. In addition, recommendations of respondents of the questionnare survey are listed. In conclusion, drivers and barriers for green buildings and EA credit category of LEED are one more time highlighted. As a result of the questionnaire survey, recommendations were done and limitations were explained.