Green preservation for historic buildings in the scope of LEED certification system: St. Pierre Han
Sürdürülebi̇li̇rli̇k açısından tari̇hi̇ bi̇r bi̇nanin LEED serti̇fi̇kalandirma si̇stemi̇ kapsaminda değerlendi̇ri̇lmesi̇: St. Pierre Hanı
  1. Tez No: 398603
  2. Yazar: DİLA VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BENGÜ ULUENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İstanbul çeşitli tarihi binalardan oluşan tarihsel değeri olan kozmopolit bir şehirdir. Bu mimari, kültürel ve tarihi miras, şehrin kentsel ve kültürel yapısında önemli bir rol oynamaktadır. Küreselleşmenin etkisiyle gelecek nesillere uzun vadede sürdürülebilir, yenilikçi ve muhafaza edilebilir konut mirası bırakma ihtiyacı ve arzusu arttı. İstanbul, iklim özellikleri ve kentsel içeriğine uygun olarak üretilen geniş kapsamlı tarihi binalara sahiptir. Buradaki temel amaç, İstanbul'da mevcut olan tarihi nitelikteki binalara yeşil bina sertifikasını almalarını sağlayacak orijinal ve akıllı yaklaşımların uygulanmasıdır. Enerji tüketimi ve sürdürülebilirlik hakkında toplumsal bilincin artması üzerine binaların performansının yükselişinin sağlanabilmesi ve bunların tahmin edilebilmesi için çeşitli yollar geliştirilmiştir. Bir binanın sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi bakımından birden fazla yöntem bulunmaktadır. LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) en sık kullanılan performans değerlendirme sistemlerinden biridir. Galata'da bulunan St. Pierre Han sözkonusu araştırmada vaka çalışması olarak, LEED 2009 Yeni Binalar ve Büyük Onarımlar Değerlendirme Sistemi (LEED-NC) kılavuzluğunda değerlendirilecektir. Bu tezin amacı, İstanbul'da bulunan tarihi binaların yeniden kullanıma uygulanabilir metodlarının avantajlı ve problemli yanlarının incelenmesidir. Tek bir vaka çalışması olarak, bu araştırmanın hedeflediği sonuç tarihi binalarda sadece sürdürülebilirliğin değerlendirilmesi ya da sertifikalandırmanın sağlanması olmamakla birlikte, bu binalarda sürdürülebilir korunmanın LEED sertifikalandırma sistemine dayanarak mantıklı ve kanıta dayanan stratejiler ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Istanbul is a historical and cosmopolitan city, which consists of various historic buildings. These architectural, cultural and historical heritages of Istanbul play a major role in terms of city's cultural and urban identity. The influences of globalization have fostered the rise of heritage conservation as a growing desire to think about the long-term survivability of existing buildings and how they can be carefully maintained, innovatively reused by future generations. Istanbul has many historic buildings, which build a specific extent in terms of their production techniques due to the climatic factors and their urban context. In order to apply green building certification systems to the existing historic buildings in Istanbul, smart and original approaches are necessary. As a result of the rising awareness of building energy consumption and sustainability, numerous means of predicting performance and rating sustainability are developed. There are many methods to evaluate a building in terms of sustainability. The Leadership in Energy and Environmental Design (LEED) is one of the most populously used Performance Rating Systems. In this study, LEED 2009 for New Construction and Major Renovations (LEED-NC) is the guideline for greening St. Pierre Han in Galata as the case study building. The purpose of this research is to investigate potential advantages and problems of green adaptive re-use of historic buildings in Istanbul. Through a case study, this research not only explores a process for the sustainability evaluation and the certification of a historic building, but also aims to provide well-reasoned and evidence-based strategies for sustainable preservation of historic buildings based on LEED certification system.