İstanbul Avcılar-Söğütlüçeşme metrobüs sisteminin bileşenlerinin değerlendirmesi ve dünyadaki metrobüs sistemleri ile karşılaştırılması
An evaluation of istanbul Avcilar-Sogutlucesme bus rapid transit system components in comparison to other bus rapid transit systems on the world
  1. Tez No: 310539
  2. Yazar: ERMAN YURDAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul Avcılar ? Söğütlüçeşme Metrobüs sisteminin bileşenlerini değerlendirmek ve dünyadaki metrobüs uygulamaları ile karşılaştırmaktır. Trafik tıkanıklığı İstanbul''un büyük bir problemidir. Bu problem çözmek için metrobüs sistemi 2007 yılında işletilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada seyir yolları, istasyonlar, taşıtlar, işletim planı, ücret toplama sistemi ve akıllı ulaşım teknolojileri ile ilişkiler metrobüs sisteminin bileşenleri olarak belirlenmiştir. İstanbul metrobüs sisteminin bileşenlerini arasındaki ilişkiyi ve diğer toplu taşıma sistemleri ile olan uyumunu belirlemek, sistemin problemlerini çözme için gözlemler ve incelemeler yapılmıştır. Ayrıca sistemin günlük yolcu sayısı, taşıt emisyonları ve İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel işletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (İETT) yaptığı ve çalışma kapsamında yapılan anket çalışmaları sonuçlarına bağlı olarak sistemin çevresel, sosyal ve ekonomik etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, İstanbul Metrobüs sisteminin yollarında, istasyon erişiminde, ücret tarifesinde ve yolcu konforunda bazı sorunları olduğunu göstermektedir. Olumlu olarak ise İstanbul Metrobüs Sisteminin yarım saatten fazla bir zaman tasarrufuna ve günlük kişi başına düşen CO2 salımında azalmaya neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is evaluating Istanbul Avcılar - Söğütlüçeşme Bus Rapid Transit (BRT) system components and comparing with other bus rapid transit systems on the world. Traffic jam is a very big problem for Istanbul. BRT system was started operating in 2007 for solving traffic problem. This study determines running way, stations, vehicles, operation plan, fare collection mechanism and relations with intelligent transportation systems as components of BRT systems. Observations and examinations are made for determining relations between these components, integrations? with other public transportation systems and also solving problems of Istanbul BRT system. Additionally, environmental, social and economical affects of these components are tried to determine in this paper that based on daily ridership of Istanbul BRT system, vehicles? emissions, survey study of Istanbul Electricity Tramway and Tunnel Enterprises General Directorate (IETT) and survey study of this study. This study shows that BRT system in Istanbul have some problems about running way, station access, tariff of fare, and passenger comfort. Positively, Istanbul BRT system causes over half an hour time save and also total daily CO2 emissions reduction.