Tümü prefabrike elemanlardan oluşan döşeme tipi yapılarda döşeme düzlem içi rijitliğinin yapı davranışına etkisi-düşey panelli perdeler
Structural effects of floors in-plane stiffness in precast slab type buildings-vertical shear wall panels
  1. Tez No: 310550
  2. Yazar: MURTAZA BURAK TASLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN FARUK KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Önemli yatay yük taşıyıcı elemanları arasındaki açıklığın yapı genişliğine oranının ikiden fazla olduğu yapılar, döşeme türü yapılar olarak adlandırılmaktadır. Taşıyıcı sistem elemanları, hazır betonarme prefabrike elemanlardan oluşturulan döşeme türü bir yapıda; sistem davranışının, taşıyıcı sistem elemanlarının ve taşıyıcı sistem elemanları arasındaki bağlantıların, döşeme düzlem içi şekil değiştirmelerinin dikkate alınması ve alınmaması durumları için incelemelerde bulunulmuştur. İncelenen döşeme türü yapıda, döşeme düzlem içi şekil değiştirmelerinin dikkate alındığı durumda, döşeme düzlem içi rijit diyafram kabulü yapılan duruma göre şekil değiştirmelerin ciddi boyutlara ulaştığı gözlemlenmiştir. Döşeme düzlem içi şekil değiştirmelerinin dikkate alındığı durumda, taşıyıcı sistem elemanlarının kapasitelerinin aşıldığı ve taşıyıcı sistem elemanları arasındaki bağlantıların önemli yatay yük taşıyıcı elemanlara yaklaşıldıkça iç kuvvetlerdeki artışın ciddi mertebelere ulaştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Which is the width of the horizontal load-bearing elements in the structure of space between held a large proportion of the building type structures, flooring type structures as the called. The bearing system elements, ready precast reinforced concrete elements are built up in a structure type building, the system behavior, the connections between structural elements and structural elements were observed for floor-plane deformation conditions and rigid diaphragm assumption. In the slab type structure, deformations come up to significant values, comparing between floor-plane deformation conditions and rigid diaphragm assumption. In-plane deformations are taken into account, exceeded the capacity of the structural system in the increase is closer to a serious extent that the internal forces observed.