Tümü prefabrike elemanlardan oluşan döşeme tipi yapılarda döşeme düzlem içi rijitliğinin yapı davranışına etkisi - yatay panelli perdeler
Structural effects of floors in-plane stiffness in precast slab type buildings - horizontal shear wall panels
- Tez No: 323961
- Danışmanlar: PROF. DR. SUMRU PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Prefabrike elemanların birleşim bölgeleri ile ilgili araştırma eğilimleri mekanik ve enerji tutucu birleşim elemanları kullanmak ve yapıda olabildiğince yerinde dökme beton kullanmaktan kaçınmak yönünde olmaktadır. Bu çalışmada yatay yük etkisinin etkin olduğu, bir doğrultusu diğer doğrultusuna göre daha uzun olan depreme dayanıklı döşeme tipi çok katlı prefabrike betonarme bir yapı modeli tasarlanmıştır. Burulma tipi düzensizliklerin, prefabrike döşemelerde düzlem içindeki rijit diyafram kabulünün terk edilmesiyle oluşan burulma benzeri davranış ile daha elverişsiz durumlar oluşturabileceğinin üzerinde durulmuş ve bağlantı bölgeleri bu elverişsiz duruma göre irdelenmiştir. Modeldeki tüm bağlantılar çelik pimlerden oluşan kuru birleşim olarak tasarlanmış, bu bağlantılarda mekanik ve enerji tutucu bağlantı çeşitlerinin sistem davranışına etkisinin gözlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında oluşturulan örnek yapı modeli, yönetmeliklere uygun olacak şekilde boyutlandırılmıştır. Yapı modelinin yük artımı ve zaman artımı yöntemleriyle incelenmesiyle, yönetmeliklerde bağlantı bölgeleri için önerilen güvenlik katsayılarının, döşemelerin düzlemleri içinde diyafram davranışı göstermediği döşeme tipi prefabrike yapılarda yetersiz kalabildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent researches about the precast elements connections, head towards using dry connections and mechanical-energy dissipative connectors due to avoidance use of cast in-situ concrete. In this study, one side is explicit longer than the other, lateral load effect is dominant, a multi-storey slab type prefabricated building model is designed. Dwelt on the torsional irregularities which may cause unfavorable situations with a torsion-like behavior in precast floors and connections are examined according to this situation. All connections in model are designed as dry connections by steel studs, in this way mechanical connectors effects in the system behaviour are aimed to be observed. Sample building model which is generated in the scope of this study, is designed according to regulations. Structural building model is examined by non-lineer pushover and time history analysis, as a result it is observed that safety factors for the connections which are proposed in the regulations, may become inefficient in the slab type prefabricated buildings which floors are not supposed rigid diaphragms in their own planes.