Demokratik yerinden yönetim anlayışı: Diyarbakır Sur Belediyesi örneği
Understanding democratic decentralization example of Sur Municipality
- Tez No: 310618
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE BERKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında yerel yönetimlerin tarihsel arka planı çizilerek, yerinden yönetim modelinin Türkiye'de uygulanabilirliği konusunda tartışılmıştır. Dünyadan farklı örnekler ve Türkiye'den Fatsa örneği ile çalışmanın kuramsal boyutu geliştirilmiştir. Demokratikleşme, sivil toplum ve katılım kavramları ele alınarak yerinden yönetimin çok aktörlü yapısı aktarılmıştır. Sivil toplum, katılımcılık ve çeşitli toplumsal taban hareketleri aktarılarak yerel yönetimlerin paydaşları incelenmiştir. Araştırmanın alan çalışması bölümünde Diyarbakır Sur Belediyesi'ne ait bilgiler yerinde yapılan incelemeler sonucu edinilmiştir. Araştırma sonucunda, Diyarbakır Sur Belediyesi örneğinin gerek bölgesel, gerekse yerel eşitsizliğin giderilmesi açısından, önemli bir noktada olduğu gözlenmiştir. Yoğun göçün Diyarbakır'da en fazla hissedilen alan olduğu Sur İlçesi, yerinden yönetim modeli ile kentsel dinamikleri canlı tutabilir. Böylelikle yetkiler genişlerken, kendi bütçesini kendi ihtiyaçları doğrultusunda, kentsel yerel dinamiklerle katılımcı bir politika izleyen bir yaklaşıma ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The scope of this master's thesis, explaining the historical background of local government, decentralization on the applicability of the model are discussed in Turkey. Different examples from around the world and with the example of Fatsa from Turkey, the theoretical size of the study is developed. By taking the concepts of democratization, participation and sivil society , many actors around decentralization is transferred. As a result of the research sample in terms of Sur Municipality of Diyarbakir elimination of regional and local inequality is an important point that has been observed. Intensive migration that mostly felt in Sur district of Diyarbakir, urban dynamics, may keep live with the model of decentralization Thus, expanding the powers, which have their own budget for their needs, using the local dynamics of an equal level of service is provided to the public.