Peygamberimiz (S.A.S.) zamanında bir ailenin kuruluşu ve kadının ailedeki yeri
- Tez No: 31069
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVHİD BUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Cemiyetin temeli ve çekirdeği ailedir. Sağlıklı nesillerin yetiş&ilmesi. ancak saflara temeller üzerine kurulmuş ailelerle mümkün olabilir. İslam, evlenip aile kurmayı teşvik ettiği gibi, sağlam bir aile yuvasının tesisini mümkün kılacak tavsiyelerde de bulunur. İslâm'a.göre evlilik nikâh akdi gerçekleşir. Nikâh ise tarafların icap ve kabulü ile mümkün olur. Veli şahid ve rnehir de sahih nikâhın şartlarındandır. Aile kurulurken eşin seçiminden haşlayarak bası hususlara dikkat etmelidir. Sessiz, müstakbel eşin“Muharremât denilen evlenilmesi haram olan kimselerden olmaması gerekir. Yine denklik hususu”gözeilmeli; müstakbel zevc yada zevcenin dindar ve ahlaken güzel olmasına da dikkat etmelidir. Aile; karar, isteme, görme, nişan, nikâh, düğün gibi safhalardan geçerek kurulur. İslâm bu şamaların tümüne mu'tedü ve meşru ölçüler getirmiştir. İslâm'a göre aile, karı-koca ve çocuklar ile hizmetçi ( yada köleler ) den oluşur. Ancak bazı sebeplerle ana-baba, kız kardeş gibi yakın akrabalarda ailede bulunabilir, İslâm ailede bulunan bütün fertlerin haklarını koruduğu gibi herbirine çeşitli vazifeler de yüklemiştir. Nitekim, erkeğin aile reisi oluşu, onun vazifelerinin ağırlığı ile mütenasibdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The family is very important in Islam. Because the family is fundament of the society. The goal of islâm is to found family on sound fundaments. Our Prophet Muhammed (peace be upon him) is a sample for the Müslim community in this matter. The family is built with will power of the woman and man. Both of them must see the each-other before they married. Prophet Muhammed (peace be upon him) gives permission to the ceremonies like engagement, marriage, feast and wedding-feast. The woman is important in the religion of islâm. The justices of persons in family is protected in family in islâm. There are obligations of everybody in the family.