Kelam açısından Kur'an ve sünnet'te hızır
The prophet khidr in the Qur'an and sunnah in the view of kalam
- Tez No: 235014
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kelâm Açısından Kur'an ve Sünnet'te Hızır adını taşıyan bu çalışma üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Önsözde, konunun önemi, niçin çalışıldığı, kapsamı ve çalışmanın amacı üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde Hızır'ın kimliği üzerinde durulmuştur. Hızır kelimesinin sözlük ve terim anlamları açıklandıktan sonra Hızır'ın asıl adı, soyu ve lâkâbı, yaşadığı asır, kimliği ve hâlâ yaşayıp yaşamadığı vb. meseleler tespit edilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde muhtelif âlimlerden seçtiğimiz üslupları farklı beş büyük müfessir (Taberî, Râzî, Kurtûbî, İbn-i Kesir, Elmalılı Hamdi Yazır)'in tefsirleri çerçevesinde Kur'an'da ki Hızır konusunu inceledik. Daha sonra bu tefsirlerin kısaca değerlendirmelerini yaptık.Üçüncü bölümde ise Sünnet'te geçen Hızır'ı inceledik. Kuran'da bizzat ?Hızır? tabiri yer almamaktadır. Kehf sûresi'ndeki, Hızır-Mûsâ kıssasında ?katımızdan ilim verdiğimiz kul? tabiri kullanılmıştır. Buradaki ?kul?un Hızır olduğu sahih hadislerle bildirilmiştir. Ancak bu rivayetlerin hepsini peygamberimiz (s.a.v.)'den sadece Übeyy b. Ka'b nakletmiştir. Hızır'a ?Hızır? isminin verilmesinin sebebiyle ilgili rivayetler de Ebu Hureyre'de toplanmaktadır. Hızır'ın Deccal ile mücadelesine dair rivayetler ise sadece Ebu Said el-Hudri'den gelmektedir. Hızır ile ilgili bütün rivayetler, bu üç sahabe tarafından nakledilmektedir. Dolayısıyla buradan Hızır konusunun peygamberimiz (s.a.v.) zamanında fazla ilgi çeken ve merak uyandıran bir mesele olmadığı sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the preface i explained the importance of the issue, scope and purpose of this work.In the first chapter I have focused on Khidr's identity, is he alive or dead and its etymological and technical meanings as a word.In the second chapter, we have selected five big scholars? commentaries like Tabari, Razi, Kurtûbî, Ibn-i Kesir, Elmalili Hamdi Yazır and have reviewed their dealing up the Prophet Khidr subject.In the third chapter The Prophet Khidr (as) in the Sunnah have examined. In the Qur'an“Khidr”is not included as a phrase. In the verse 65 of surat al- Kahf of Quran, in the Khidr-Moses tale ?a slave of Ours whom We had granted mercy from Us and whom We had also given knowledge direct from Us?. The word of“slaves”means Khidr as has been reported in Sahih hadis. But all of this rumor, our prophet (sav) 'den only Übeyy b. Ka'b was transferred.