Okulöncesi 5-6 yaş grubu öğrencilerin sorumluluk kazanma düzeylerinin,öğretmen ve veli görüşlerine göre değerlendirilmesi.
Estimating the level of gaining responsibility of 5-6 years old preschool students according to parents and teachers thoughts
  1. Tez No: 310731
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAVUŞ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın genel amacı okulöncesi 5-6 yaş grubu öğrencilerin sorumluluk kazanma düzeylerinin, öğretmen ve veli görüşlerine göre değerlendirilmesidir. Bu çalışma betimsel nitelikte olup veliler ile yapılan görüşmeler ve öğretmenlere uygulanan anket olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış, yönlendirici olmayan görüşme tekniği kullanılmıştır. Veli görüşlerinin örneklemini, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında çocukları, Çanakkale il merkezindeki anasınıflarında okuyan 20 öğrenci velisi oluşturmaktadır. Bu aşamada, velilere uygulanan görüşme formundan elde edilen verilerin incelenmesinde betimsel analiz kullanılmıştır. Görüşme notları orijinal hallerine yakın bir biçimde betimlenmiştir.Araştırmanın ikinci aşamasındaki öğretmen ölçeğinin örneklemini ise 2009-2010 eğitim öğretim yılında Çanakkale İl merkezinde ve seçilen beş ilçe merkezinde görev yapan 100 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Yapılan anket verilerinin sonuçları ise istatistiksel verilere göre analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiş, istatistikî çözümleme için SPSS programından yararlanılmıştır. Sonuçları değerlendirmede, cinsiyet, mezun olunan okul ve hizmet yılı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olup olmadığı, istatistiksel testler ile sınanmıştır. Elde edilen sonuçlar tablolar halinde ayrıntılı olarak verilmiştir.Araştırmanın birinci aşamasında elde edilen bulguların analizi sonucunda, ailelerin sorumluluk eğitiminin önemine inandıkları ve çocuklarının sorumluluk kazanma düzeylerini geliştirmeye istekli oldukları anlaşılmaktadır. Araştırmanın ikinci aşamasında öğretmenlere uygulanan anket sonucunda elde edilen bulgularla, görüşmelerden elde edilen bulguların birbirini desteklediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the research is estimating the level of gaining responsibility of 5-6 years old preschool students according to parents and teachers thoughts.This study is a descriptive study and is conducted into two stages which are interviews to parents and a questionnaire applied to teachers. At the first stage of the study, semi configured non-instructive conversation technique was used as data gathering method. Samples of parent interviews are consist of 20 parents whose children are studying at Çanakkale city center preschools in 2009-2010 education years.At this stage descriptive analysis was used to analyze the data gathered from parents? interview forms. Interview notes were described as nearly original. At the second stage of the study, the sample consists of 100 preschool teacher employed in Çanakkale city center in 2009-2010 education year. Data were analyzed according to statistical methods.The data achieved by the study results was analyzed by the help of SPSS program. While evaluating the result, gender, the school graduated from and service time variables are tested by statistical tests whether they result in a significant difference, or not. Achieved results were given in the tables in detail.The results obtained from the first stage showed that parents believe the importance of responsibility education and willing to improve responsibility acquiring level.It is seen that the results obtained from the second stage and evidences obtained from interviews are supporting each other.