Karar alma mekanizmaları açısından Rus dış politikası: 1989-2009
The Russian foreign policy from the point of decision making process: 1989?2009
- Tez No: 310749
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sovyetler Birliğinin tarih sahnesinden çekilmesiyle yerine kurulan Rusya Federasyonu, Soğuk Savaş sonrası oluşmaya başlayan yeni dünya düzeninin önemli bir oyuncusudur. Yeni Rus devletinin, yeni dış politika eğilimi ile yeni dünya düzeninde nasıl hareket edeceği sorusu, uluslararası ilişkiler uzmanlarının cevabını aradığı önemli bir soru haline gelmiştir. Bu soruya cevap verebilmekse, Rus dış politikasının nasıl oluştuğunu bilmeyi gerektirmektedir.Rus dış politikasının nasıl şekillendiğini anlamak için Rus düşünce sistemini bilmek gerekmektedir. Günümüz Rus devletini anlamak için devamlılık gereği, hem Çarlık Rusyası'nın hem de Sovyet Rusyası'nın bilinmesi zorunludur. Zira modern Rus dış politikasında karar alma mekanizması, tarihsel süreç içinde evrilerek mevcut yapısına ulaşmıştır.Rusya Doğulu tarzda düşünür ve bu, devlet yönetim sistemine yansır. Devlet yönetimi, karar alama mekanizmasının işleyişini belirler. Ancak sadece buna bakarak Rus dış politikasındaki karar alma mekanizmasının işleyişini anlamak olanaklı değildir. Bunun için karar alma mekanizmasının işleyişine dahil olan ve onun işleyişine çeşitli derecelerde etkileri olan resmi ve gayri resmi unsurları bilmek gerekmektedir. Rus dış politikasındaki karar alma mekanizması için bu unsurlar genel hatları ile siyasi düşünce akımları ve bu düşüncelere sahip politikacalar, reform döneminde yaşanan özelleştirmeler ile doğan ve Rusya'ya has anlamı olan oligark sınıfı, devletleştirme ile ortaya çıkan güç yapılarının liderleri ve en önemlisi liderlik faktörüdür.Açıklanan karar alma mekanizmasının nasıl işlediğini ortaya koymak içinse örnek olarak 1996 Kosova Krizi, 2008 Rusya-Gürcistan çatışması ve ?yakın çevre? politikası ele alınmıştır. Böylece modern Rus devletinin uluslararası ortamdaki faaliyetlerinin hangi koşullara bağlı olduğu ve ne yönde geliştiği bir ölçüde anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The Russian Federation that was established after the collapse of the Soviet Union is an important actor of the New World Order which was began to shape after the Cold War. The question of how the modern Russian state will act according to it?s new foreign policy aptitude in the periphery New World Order has become an important query for the international relations specialists.It is necessary to learn the Russian consideration system to understand how the Russian foreign policy has been shaped. As a necessity of the continuity, it is an obligation to analyze both of Tsarist Russia and Soviet Russia for to understand the contemporary Russian state. This is because, the decision making mechanism in the modern Russian foreign policy has been reached its existing structure by the effect of an evaluation process in a historical time period.Russian nation is an Eastern-style thinker society and the reflection of this fact is can be observed in it?s state administration system. But it is not possible to understand the functioning of the decision making mechanism in the Russian foreign policy only by assessing this fact. For this, it is necessary to know the formal and informal elements that involve in and effect the functioning of the decision making mechanism. In general lines, these elements for the Russian foreign policy decision-making mechanism are political currents and politicians that share these thoughts, the oligarch class who was born by privatization experienced during the reform period, the leaders of emerging power structures, and the most important, the leadership factor.In this context, the Kosovo Crisis in 1996, the Russia-Georgia Conflict in 2008 and the“near-abroad”policy were discussed to determine how the decision making mechanism functions. In this way, it could be introduced that what kind of circumstances that the modern Russian state?s actions has been depend on and in which direction it has been developed in this time period.