İlköğretim 1., 2. ve 3. sınıflarda din eğitimi ihtiyacı
The need for religious education in first, second and third grade of the primary school
- Tez No: 310754
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye'deki uygulamaya göre, ilköğretim 1., 2. ve 3. sınıflarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi yoktur. Bu ders ilköğretim 4. sınıftan itibaren başlamaktadır.Çalışmanın amacı bu uygulamayı hukukî ve ilmî boyutları ile ele almaktır.Bu çalışmada din eğitim tarihi, din psikolojisi, gelişim psikolojisi, eğitim psikolojisi alanlarından faydalanılmış ve sınıf öğretmenlerinin görüşlerine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
According to the practice in Turkey, there is not the lesson of Religious Culture and Ethical Course in first, second and third grades in the primary school. This lesson starts in the fourth grades of the primary school.The purpose of this study is to consider the application of legal and scientific aspects.In this study, history of religious education, psychology of religious, development psychology, education psychology benefited areas and teachers consulted.