Belediyelerde stratejik planlamanın uygulanabilirliği: Çanakkale Belediyesi örneği
The applicability of strategic planning in municipalities: The case of Municipality of Çanakkale
  1. Tez No: 310753
  2. Yazar: HALUK KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÖRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
20. yüzyıl ve 21. yüzyılda ekonomik, siyasal, kültürel ve teknolojik alanda yaşanan büyük değişim ve gelişim ile birlikte kamu yönetiminde de değişim süreci yaşanmaya başlamıştır. Kamu yönetiminin içinde bulunduğu sorunlara çözüm olarak yapılan yasal düzenlemelerle birlikte yeni yönetim teknikleri kamu yönetiminde kullanılmaya başlamış, bunun sonucu olarak da belediyelerde yeni yönetim teknikleri uygulamaya başlamıştır.Bu çalışma genelde kamu yönetiminde özelde belediyelerde uygulanabilirliği açısından stratejik planlama üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda strateji, stratejik yönetim, stratejik planlama kavramları genel olarak anlatılmış, belediyelerin yasal ve kurumsal yapısı değerlendirilerek belediyelerde stratejik planlama süreci anlatılmıştır.Çalışmanın son kısmını Çanakkale Belediyesi'nde yapılan alan araştırması oluşturmaktadır. Alan araştırması ile meclis üyeleri ve belediye personelinin stratejik planlama çalışmasından ne anladığı, bu süreci nasıl değerlendirdiği ve stratejik planlama konusundaki düşünceleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the great changes and developments in economic, political, culturel and technological areas took place in the 20th and 21st centuries, a changing proces have been witnesed to in public administration. Parallel with legal regulations put into practice. As a solution to the problems in public administration new management techniques have been started to be used in public administration. As a result this process, municipalities ahave also started to implement.The aim of this study is to examine the applicability of strategic planning in public administration in general and in municipalities in particular. In this context, strategy, strategic planning and strategic management consepts are explained briefly. Then, strategic planning proces in municipalities are discussed by evalıating the legal and institutional structure of municipalities.The last part of this study includes the field Çanakkale Municipality. In the field survey, the thoughts of council members and municipality staff on strategic planning, their evaluations on this process and their thoughts on strategic planning are revealed.