Suriye'nin iç politika-dış politika ilişkisi
Syria's domestic policy-foreign policy relationship
- Tez No: 310761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Suriye Arap Cumhuriyeti, sınır komşusu olduğu ülkeler gibi, sınırları Batı eliyle çizilmiş bir ulus?devlettir. 1946'da bağımsız olan Suriye'de, yaklaşık yirmi yıl boyunca siyasi istikrarın sağlanamamış, Baas Partisi'nin yönetime geçmesiyle yeni bir döneme girilmiştir. 1970'de, Hafız Esad'ın darbesiyle Suriye siyasetinde bir kırılma olmuş, Sünni çoğunlukta olan nüfus, Nusayri azınlık yönetiminin altına girmiştir. Hafız Esad'ın 30 yıllık iktidarı, iç ve dış politikada çalkantılı ve çoğunlukla yalnız bir Suriye Devleti yaratmış, ancak Hafız Esad, yalnızlığına rağmen çıkarlarına ters düşecek politikaları izlemekten kaçınmıştır. 2000'de Hafız Esad'ın ölmesinden sonra yönetimi, Batı eğitimli, dışa açık ve reformist bir izlenim veren Beşar Esad devralmış ve Suriye'de yeni bir süreç başlamıştır. Dış politikaların, reformların ilerlemesini etkilemesine rağmen, Suriye'de on yıllık süreçte, toplumu yakından ilgilendiren alanlarda önemli adımlar atılmıştır. Beşar Esad'ın yönetimdeki on birinci yılının başında yayılan ve Arap Baharı olarak adlandırılan halk hareketleri, Suriye'nin ve Beşar Esad'ın yeniden yalnızlaşmasıyla sonuçlanmıştır. Arap Baharı hareketlerinin Suriye'de nasıl sonuç vereceği zamanla görülecektir. Muhaliflerle Suriye yönetimi arasında anlaşma yapılabilmesinin/ yapılamamasının, sadece Suriye'yi değil, Ortadoğu'yu etkileyen sonuçlar doğurması muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
Just as the neighboring countries, Syrian Arab Republic is a nation-state whose boundaries were drawn by the Western countries. Having obtained its independence in 1946, Syria, where political stability couldn?t be achieved for nearly twenty years, a new era started with the Baath Party taking over the power. In 1970, with the Hafez al-Assad's military coup in Syria, there has been a break in politics, and the majority, Sunni population came under the rule of Nusayri minority. Hafez al-Assad's 30-year rule has created a turbulent and often alone Syrian state in domestic and foreign policy; however, despite his isolation, Hafız-al Assad tried to keep away from the policies running against his interests .ln 2000, after the death of Hafez al-Assad, Bashar al-Assad,who gave the impression of a leader with western-style education, who is open minded and reformist, took over the power ,and a new period started in Syria. Although foreign policies influenced the progress of the reforms, in Syria, important steps have been taken in areas closely related to the society. At the beginning of eleventh year of Bashar al-Assad's ruling, a series of public movement called Arab-Spring broke out and spread widely, resulting in Assad?s and Syria?s becoming isolated again. How the Arab Spring movements will end in Syria remains to be seen in time. An agreement between the opponents and Syrian management is likely to lead to results which may not only influence Syria, but also the Middle East .