Türkiye'nin Irak ve Suriye Kürtleri ile ilişkileri: Karşılaştırmalı bir yaklaşım
Turkey's relations with the Iraqi and Syrian Kurds: A comparative approach
- Tez No: 508192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KAYHAN PUSANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez Suriye iç savaşı süresince, 2011 ve 2017 yılları arasında, Türk dış politikasında Irak ve Suriye Kürtlerine yönelik dikkat çekici farkı ele almaktadır. Tez, Türk dış politikasındaki bu farkı Lene Hansen'in söylemsel araştırma modeli rehberliğinde, sosyal olarak inşa edilen kimliklerin aktör davranışları üzerindeki etkisine odaklanarak açıklamaktadır. Tez, dış politikanın temeli ve sonucu olan, inşa edilmiş bu kimliklerin, iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KRG) ve Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) yanı sıra, bu oluşumun askeri kanadı olan Halkın Savunma Birlikleri'ne (YPG) yönelik dış politika pratiklerini şekillendirmede büyük bir rolünün olduğunu tartışmaktadır. Hem KRG, hem de PYD/YPG'nin Kürt yanlısı siyasal oluşumlar olmasına rağmen AKP hükümeti, KRG ile 2007 yılından bu yana bir ittifak ilişkisi içerisindeyken, PYD/YPG'yi bir milli güvenlik tehdidi olarak tanımlamaktadır. Tez, bu aktörler arasındaki üçlü ilişkiyi söylem analizi kullanarak kimlik kuramı perspektifinden incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the striking variance in Turkish foreign policy towards the Iraqi and Syrian Kurds between 2011 and 2017, during the Syrian civil war. It explains the difference in Turkish foreign policy by focusing on the impact of socially constructed identities on actor behavior with the guidance of Lene Hansen's discursive research model. This thesis argues that constructed identities, as the foundation and product of foreign policy, have a major role in shaping the difference in the incumbent Justice and Development Party's (AKP) foreign policy practices towards the Kurdistan Regional Government (KRG) and the Democratic Union Party (PYD), as well as its armed wing People's Protection Units (YPG). Although both the KRG and the PYD/YPG are pro-Kurdish political formations, the AKP government pursued an alliance with the former from 2007 onwards, while it identified the latter as a national security threat. This thesis uses discourse analysis to inspect the tripartite relationship of these actors from the perspective of identity theory.