Uluslararası göçün dış politika üzerindeki etkisi: Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde Suriyeli sığınmacıların rolü
The effect of ınternational migration on foreign policy: The role of Syrian asylum seekers in Turkey-European Union relations
  1. Tez No: 673725
  2. Yazar: NURSEL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Uluslararası göç, iki veya daha fazla devleti etkileyen sınır ötesi hareketleri içermesi nedeniyle uluslararası bir niteliğe sahiptir. Suriye'de yaşanan iç savaşının neden olduğu göç, sınır ülkelerini ve Avrupa Birliği'ni etkileyerek uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Avrupa Birliği, soruna Birlik sınırları dışında çözüm bulunması bağlamında, Türkiye ile durma noktasında olan ilişkilerini yumuşatma eğilimine girmiş ve Türkiye Avrupa Birliği arasında karşılıklı fayda temelinde işbirliği süreci ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, uluslararası göç ve dış politika ilişkisi değerlendirilecek, Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerine Suriyeli sığınmacıların etkisi, uluslararası göç ve dış politika bağlamında incelenecektir. Türkiye Avrupa Birliği arasında göç temelli kurulan ilişkiler çerçevesinde yapılan anlaşmalar, tarafların çıkarlarına hizmet etmiştir. Avrupa Birliği, düzensiz göçmenleri ve sığınmacıları sınırları dışında tutma hedefine ulaşmıştır. Türkiye'nin beklentileri ise, yeterince karşılık bulamamıştır. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında, üyelik müzakereleri dışında, göç konusu önemini korumaktadır. Uluslararası göçün, ülkelerin dış politikalarında etkili olduğu ve sığınmacıların/mültecilerin günümüzde siyasi aktörler konumuna geldiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
International migration is international in nature since it involves cross-border movements affecting two or more nations. The migration caused by the civil war in Syria gained international status after effecting both border nations and the European Union. In order to keep the issue outside its borders, the European Union showed a tendency to soften its relations with Turkey which were at a standstill. This led to the emergence of a co-operative process based on mutual benefits between the European Union and Turkey. This study analyses the relationship between international migration and foreign policy in relevance to the impact of Syrian asylum seekers on the relations between Turkey and the European Union. The agreements made within the framework of migration-based relations between Turkey and European Union serve the interests of both parties. The European Union has achieved its goal of keeping irregular migrants and asylum seekers outside its borders, however, Turkey, was unable to meet its expectations. Excluding accession negotiations, migration remains to be an important issue between Turkey and the European Union. This evidence shows that international migration is an effective tool in foreign policy and that asylum seekers/refugees have become current political actors.