Dışsallık: Çanakkale'de yapılması planlanan Boğaz Köprüsü
Externalism: The bridge planned to be built in the Dardanelles
- Tez No: 310762
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çanakkale'de bir boğaz köprüsünün yapılması çok uzun süredir güncelliğini korumakta olan bir konu olup, köprünün nereye yapılacağı ve buna bağlı olarak da etkilerinin neler olacağı hep tartışma konusu olmuştur. Mutlaka yapılması gerektiğini, bunun Çanakkale ve çevresi için çok büyük faydalarının olacağının savunanların yanın da yapılacak olan köprüsünün faydasından daha çok zararının olacağı da tartışılan konular arasında olmuştur.Ulaşım amacıyla yapılacak olan köprünün, kendi ana kullanım amacının yanında; sosyal, ekonomik, kültürel, vb. birçok alanda artı değer sağlaması, kişilerin maliyetine katlanmadıkları halde fayda elde etmelerine, olumsuz bir durumunda ise karşılığı ödenemeyecek bir maliyet yüklenmelerine neden olacaktır.Bu çalışmanın amacı, Çanakkale'de yapılması düşünülen boğaz köprüsünün oluşturabileceği olumu ve olumsuz dışsallıkların neler olabileceğini ortaya koyarak, köprünün yapılıp yapılmaması bağlamında çeşitli dışsal etkileri neden olarak gösteren kamuoyunun; hangi dışsal etkiler üzerinde yoğunlaştığını ortaya koymak olmuştur.Çanakkale'de yapılması planlanan boğaz köprüsünün yaratabileceği dışsallıkları değerlendirmek üzere öncelikle; birinci bölümde köprü ve dışsallık kavramına ilişkin temel kavramlara yer verilerek; literatürdeki dışsallıkları içselleştirme yöntemlerinden bahsedilmiştir.İkinci bölümde, Türkiye'deki yani İstanbul'daki mevcut boğaz köprülerine dışsallık bağlamında değinilerek Çanakkale'de yapılması planlanan boğaz köprüsünün yaratacağı pozitif ve negatif dışsallıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde, yapılması planlanan boğaz köprüsünün oluşturabileceği dışsal etkiler kamuoyu yoklama çalışması niteliğinde olan anket çalışması ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca kamu kesimi, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarından seçilen seçkin kişiler ile derinlemesine görüşmeler yapılarak da bu kişilerin bilgi, deneyim ve tecrübeleri doğrultusunda köprünün yaratabileceği dışsal etkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The matter of building a bosphorus bridge in Çanakkale has protected its topicality for a long time. Where the bridge is going to be built and accordingly what effects it will create has always been a matter of discussion among a variety of groups. Some groups think that the bridge must definitely be built and it will have great contributions towards Çanakkale and around the city, whereas some of the groups suppose that the bridge will do more harm than good.The fact that the bridge that is going to be built for the purpose of transportation will provide added value in social, economic and cultural areas in addition to its main purpose of usage will be useful for people even though they won?t have to endure the cost of it; however, if some kind of damage occurs, the cost will be too much to pay. Therefore, the bridge will affect the environment positively or negatively by revealing external effects apart from its main purpose.The aim of this study is to state the possible negative and positive externalities the bridge planned to be built might arouse and find out what effects the public opinion that indicates a variety of external effects on the matter of building the bridge or not focuses on particularly.In the first part, some explanations related with the bridge and the term ?externality? were given in order to assess the externalities of the bridge planned to be built. In the second part, the available bosphorus bridges in Istanbul were mentioned on the basis of externality and then the anticipated effects of the bridge planned to be built in Çanakkale were mentioned on the basis of externalities. Lastly in this part, the methods of internalizing externalities were stated. In the third part, the survey study revealing the sounding of public opinion and developed to find out the ideas of the people living in the neighbourhood on the external effects the bridge might arouse will be given with its analysis. Profound interviews done with some non-governmental organizations in Çanakkale and the city governors will be also given with their analyses.