Fading credibility of the EU political conditionality and its decreasing effect on democratic consolidation: The case of Turkey
AB kriterlerinin güvenilirliğini yitirmesi ve bunun demokratikleşme üzerinde azalan etkisi: Türkiye vakası
  1. Tez No: 310837
  2. Yazar: ELİF URGAN
  3. Danışmanlar: PROF. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye, Avrupa Birliğine (AB'ye) üye olmak üzere değerlendirilme kriterlerini yerine getirme sürecine girdiğinde, yaptığı en önemli değişikliklerden biri de ?ifade özgürlüğü? alanında oldu. Bu tez, Türkiye'de son on yılda yapılan politik reformların, ifade özgürlüğü konusunda, AB kriterlerinin etkisini inceleyecektir. Her Avrupa Birliği (AB) üye adayının olduğu gibi, Türkiye'nin de üyeliği bu kriterlerin yerine getirilmesine bağlıdır. Kriterler, AB'nin Hukuk, İnsan Hakları ve Demokrasi alanlarındaki en önemli teşvik stratejilerini oluşturmaktadırlar.Ancak, Türkiyedeki dinamikler ?AB- Türkiye ilişkilerindeki son değişiklikler- nedeniyle, AB kriterlerinin demokratikleşme açısındanTürkiye üzerinde güvenirliliğini yitirdiğini söylemek mümkündür. Kıbrıs meselesi, veto etme yetkisine sahip ve bunu kullanan ülkeler olarak, Almanya ve Fransa'nın tutumu, Türkiye'nin, Avrupa Birliğinin öngördüğü kabul görme kriterlerini yerine getirme isteğine engel olmaktadır. AB'ye üye olmak için öngörülen kriterlerin yerine getirilmesi sürecinde açılan müzakere başlıklarının, Türkiye'den beklenen gereklilikleri yerine getirmesine rağmen, bir türlü tamamlanamaması, Avrupalılaşma Projesi'nde Türkiye'nin hevesini yitirmesine sebeb olmuştur.Bu tez, Avrupa Birliği'nin (AB'nin) Türkiye üzerindeki güvenirliliğinin azalmasına paralel olarak, AB siyasi kriterlerinin de demokratikleşme sürecindeki etkisinin azaldığını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
When Turkey started its adoption of the European Union?s (EU) accession criteria for membership, an important area of the changes it adopted was in the area of freedom of speech. This thesis centres on the last ten years (2002-2011) of political reforms in Turkey respect to the freedom of speech and their relevance to the EU conditionality.As for any other candidates of the EU, also Turkish membership depends on the fulfilment of the conditions set by the EU. The conditionality is considered one of the most important strategies of the EU in promoting rule of law, human rights and democracy.Yet, because the dynamics of Turkey- EU relationship have been changing- it is possible to argue that the EU conditionality has been losing its credibility from the Turkish perspective. The issue of Cyprus, the role of veto players such as France and Germany hinder the willingness of Turkey to comply with the EU requirements. The disappointment of Turkey about the accession negotiations because of the ever-closing chapters caused Turkey to be less enthusiastic about the whole European project.This thesis claims that when the credibility of the EU declines, so does the effect of the EU political conditionality on consolidating democracy. This argument is investigated through the case of Turkey.