Diverse views on the legitimacy of the Ottoman Sultanate among Greek chroniclers of the Early Modern Period
Osmanlı Devletinin meşruiyetine ilişkin Rum vakayinüvislerin görüşleri
- Tez No: 310847
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. METİN KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Osmanlı devletinin kendi tebaası arasında meşruiyetini nasıl artırmaya çalıştığı üzerine çok sayıda araştırma yapılmıştır. Ancak, gayri-Müslimlerin devletin meşruiyeti hakkındaki görüşleri pek incelenmemiştir. Literatürde, dini husumetten ötürü gayri-Müslimlerin Osmanlı devletinin meşruluğunu tamamıyla onaylamadıkları varsayılmıştır. Bu tez, Osmanlı devletinin meşruiyetine ilişkin dokuz Rum vakayinüvisin görüşlerine bakarak bu soruyu incelemektedir. Tezin giriş bölümünde, Bizans ve Osmanlı siyaset teorisindeki argümanların kısa bir özetine dayanarak konunun entelektüel çevresi sunulmaktadır. İkinci bölümde, Osman devletinin meşru olmadığına inanan Rum vakayinüvislerin görüşleri anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ise, rasyoneli ifade edilmeyen devletin meşruiyetini destekleyen bir vakanüvisin görüşlerine yer verilmektedir.Dördüncü bölümde iki vakayinüvis grubunun Osmanlı devletini meşrulaştıran diskurları incelenmektedir.Tezin sonuç bölümünde, bahsi geçen dokuz vakayinüvisin okuyucuları ve Yeni Çağ'da Doğu Akdeniz'de entelektüellerin dini/dilsel sınırları arasında birbirlerini ne derecede etkiledikleri incelenmektedir.Özet olarak, bu tez Yeni Çağ Rum vakayinüvislerin Osmanlı devletinin meşruiyeti konusunda muhtelif görüşleri olduğunu ve bazılarının Osmanlıları desteklemek için devleti meşrulaştıran diskurları yarattıklarını göstermektedir. İstanbul Rum Patrikhanesinin Tarihi'nin çevirisi bir ek olarak sunulmuştur.Anahtar Kelimeleri: Osmanlı Tarihi
Özet (Çeviri)
Much research has been done on ways that the Ottoman sultanate sought to boost its legitimacy among its subjects. The degree to which non-Muslims considered the sultanate to be legitimate, however, has not been thoroughly investigated. Rather it has been assumed in literature on the topic that non-Muslims could not fully endorse the legitimacy of the Ottoman sultanate because of religious antagonism. This thesis addresses this question in depth by assessing the views of nine Early Modern Greek chronicle writers regarding the legitimacy of the Ottoman sultanate. The introduction of this thesis provides intellectual contextualization through brief discussions of Byzantine and Ottoman political theory. It is followed by a second chapter that describes the views of Greek chroniclers who did not consider the Ottoman sultanate to be legitimate. The third chapter analyzes the views of one chronicler who accepted the legitimacy of the Ottoman sultanate without justifying his views. Finally, the fourth chapter analyses two groups of chroniclers who crafted legitimizing discourses in support of the Ottoman sultanate. The thesis ends with consideration of the nine chronicles audiences and with questions about the degree to which intellectuals influenced each other across linguistic and religious borders in the Eastern Mediterranean of the Early Modern Period. In sum, this thesis shows that Early Modern Greek chronicle writers had diverse views on the legitimacy of the Ottoman sultanate and that some of them crafted legitimizing discourses in support of their Muslim rulers. A translation of the Patriarchal History of Constantinople appends the thesis.