Reklam etiği: Türkiye örneğinde televizyon reklamları
Advertising ethics: The case of Turkish television advertisements
- Tez No: 310887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİREL GÖLÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüzde gelişmiş teknoloji sayesinde kendini daha da geliştiren reklamcılık, artan rekabet ortamında ayakta kalabilme mücadelesi veren işletmelerin, firmaların vazgeçilmez bir aracı haline gelmiştir. Bu rekabet ortamında ürünlerin, hizmetlerin daha fazla tüketiciye ulaşması noktasında pek çok reklamda etik ilkeler ihlal edilmiştir.Bu çalışmada, etik kavramı bağlamında reklam etiği ve televizyon reklamlarındaki etik dışı unsurlar açıklanmaya çalışılmış ve televizyon reklamlarında karşılaşılan etiğe aykırı durumlar tartışılmıştır. Ayrıca Türkiye örneğinde reklamların değerlendirildiği çalışmada, reklamlarda hangi etik öğelerin önemli olduğu ve bu öğelerin reklamlarda nasıl yer aldığı ortaya konulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda bazı önerilerde bulunarak, televizyon reklamlarında karşılaşılan etik sorunların azaltması amaçlanmıştır.Bu çalışmada Medya Takip Merkezi'nden alınan veriler doğrultusunda 1 Ocak 2010-31 Aralık 2010 zaman aralığında 12 ay süreyle televizyonda yayınlanan reklamlar içinden yirmi reklam göstergebilim çözümleme yöntemi ile analiz edilmiş ve analiz sonucunda reklamlarda kadın ve çocuklarının kullanımının yaygın olduğu, haz, tutku, gibi unsurlar ile korku teması işlenerek insanların tüketime teşvik edildiği ve tüketicilerin aldatıldığı ve/veya yanıltıldığı gibi etik dışı unsurların kullanımı tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler1. Etik,2. Reklam,3. Televizyon Reklamları,4. Reklam Etiği,5. Göstergebilim.
Özet (Çeviri)
Today, advertising, which has been enhanced due to the advanced technologies, has become an indispensable tool for companies trying to survive in competitive environment. In this competitive environment, so as to promote products and services to a higher range of consumers, some ethic rules were violated in the advertisements.In this study, advertising ethic and unethical issues in television advertisements were tried to be explained within the scope of ethics and unethical practices used in television advertisements were discussed. Furthermore in this research, it has been attempted to determine, which ethical factors are significant in the advertisement and the placement of those factors in the advertisements have been set forth. In accordance with the outcome derived from the research, recommendations have been given and it has been aimed to decrease the use of unethical practices in the television advertisements.In this research, 20 advertisements which were televised for 12 months between the 1 January-31 December 2010, were selected according to the data received from the Media Monitoring Centre and these advertisements were analysed by using semiotics. As a result of the analysis, it has been found that there is a widespread use of women and children in the advertisements and by using themes like pleasure, passion and fear more consumption is trying to be prompted. It has been concluded that the consumers are deceived by unethical practices used in advertisements.Key Words1. Ethics,2. Advertisement,3. Television Advertisements,4. Advertising Ethics,5. Semiotics.