Uluslararası iletişim sistemindeki dengesizlikler ve UNESCO'nun üçüncü dünya ülkelerinde çözüm arayışları: Herkes için iletişim politikası
Alienation in international communication systems and UNESCO's solution efforts in the third world: Information for all programme
- Tez No: 310901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günlük yaşam deneyimlerini aktarma ihtiyacı ile ortaya çıkan iletişim ilk günden bugüne kadar büyük değişimler göstermiştir. İnsan sesi ile başlayan, yazının icadı ile önemli bir aşama kaydeden iletişim, uydu teknolojisi ile başka bir boyuta taşınmıştır. Sanayi sonrasında teknolojik gelişmelerle zenginleşen iletişim, gelişmiş ülkelerin sömürge haline getirdikleri ülkelerde varlığını ve meşruiyetini devam ettiren bir yardımcı kuvvet olmuştur. 20. yüzyılda iletişime telgraf yön verirken 21. yüzyılda kablolarının yerini uydular almıştır. 1970'li yıllarda medya ve bilişim teknolojisinin birlikte kullanılması iletişimde sınırları kaldırmış ve küreselleşmeyi tetiklemiştir. Ulusal ve uluslararası siyasi yapıların değiştiği, kültürlerin kaynaştığı, tüketime dayalı toplumun ortaya çıkması küreselleşmenin etkilerinden sadece birkaçıdır.Küreselleşmenin etkisi ile devletlerarasında mal ve hizmet dolaşımı kolaylaşırken; gelişmiş ülkeler ile az gelişmiş/ gelişmekte olan ülkeler arasındaki gelir adaletsizliği ortaya çıkmıştır. Bu dengesizliklerin giderilmesi amacıyla 1970'li yıllarda Bağlantısızlar Hareketi ile başlayan girişimler bu dönemde büyük yankı yaratmıştır. Bu girişimlerin sonucunda MacBride raporu ortaya çıkmış böylece yeni iletişim düzeni istekleri kuramsal bir çerçeveye oturtulmuştur. 1990'lı yıllarda komünizmin yıkılması ile oluşan yeni dünya sistemine uygun olarak iletişim alanında ?Herkes İçin İletişim ve İletişimin Geliştirilmesi? programları oluşturulmuş; bu programlar az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanmaya başlanmıştır.Anahtar Sözcük:1.Uluslararası iletişim2.Herkes için İletişim Programı3.MacBride Raporu
Özet (Çeviri)
Communication which results from the need of transferring the daily life experiences has shown great changes so far. It starts with the human voice, has made an important step with the invention of writing and has been moved to another dimension with the satellite technology. Communication enriched with technological developments after the industry, has been the helping force that sustain its existence and legitimacy in colonial countries . Telegraph cables laid on the bottom of the ocean in the 21st century has been replaced by the satellites. The use of media and information technology together in 1970s has removed the limits in communication and trigger the globalization. Change of national and international political structures, blend of cultures, emergence of the community based on the consumption are one of just a few impacts of globalization.With the impact of globalization, circulation of goods and services among the countries becomes easier. However, inequalities have emerged in the distribution of income among the less developed/developing countries. In order to remedy these imbalances in the 1970s, initiatives beginning with the Non-Aligned Movement in this period, has created great echo. As a result of these initiatives MacBride report has occurred, so that new dialog layout requests have a theoretical frame. With the demolition of communism in the 1990s, ?Communication for development and Information for all? programs have been created in accordance with communication that occurs in the new world system. These programs are applied in less developed and developing countries.Keyword:1. International communication2. Information for All Programme.3.MacBride Report